תשמעו סיפור: תלמידי ניקוד מתלוננים על כמות משקלי השם הדגושים ועל רשימות המילים הסגורות שצריך לשנן בע"פ כדי לדעת אם יש לומר צEעדה או צAעדה, אם המילה היא יEריד או יAריד, ואם יש חטף מתחת למילה "ענק" ו"חשש". כדי להקל על הזכירה שיבצתי את המילים בתוך סיפור. קריאה נעימה.

https://pixabay.com/en/aerial-analog-analogue-author-3303830/

אני מלמד ניקוד כעשר שנים, ובניקוד יש כללים ויש חריגים, ולעיתים "אין כלל" אלא יש לזכור רשימת מילים סגורה שבה יש תופעה מסוימת.

יש אנשים שמילים ברשימות סגורות "עושות להם את זה" וקל להם לזכור רשימות מילים ארוכות המסודרות לפי סדר האל"ף-בי"ת.

אבל יש אנשים שמתוסכלים מרשימות מילים, ורק כשהמילים בתוך הֶקשר קל להם לזכור אותן. בדיוק בשביל האנשים הללו כתבתי את סיפורי הלשון להלן. למעט האמת, כתבתי את הסיפורים האלה לעצמי, כדי שלי יהיה קל לזכור את כל המשקלים והשמות למבחן שלי היה בניקוד בלימודי התואר הראשון באוניברסיטת בר אילן. למי שתוהה – ציון עובר היה מעל 90. וכן, עברתי 🙂

הינה טעימה מהסיפורים (את הסיפורים המלאים תוכלו להוריד בסוף הרשומה):

משקלים דגושים 

קְטֻלָּה – דגש תבניתי בעיצור השלישי של השורש (דגש בלה"פ)

בשעת חֲתֻנָּה או כְּהֻנָּה גדולה עם הסְגֻלָּה חש בקְדֻשָּׁה וגְּדֻלָּה.

 

לפְּלֻגָּה של הדְּבֻקָּה ניתנה פְּקֻדָּה ע"י הקְצֻנָּה והאֲסֻפָּה הבכירה: לבצע פְּעֻלָּה, נְקֻדָּה!. במסגרתה ילבשו אֲפֻדָּה, יחדרו לאֲחֻזָּה מן האֲרֻבָּה או מחדר האֲגֻדָּה, ויגזזו את הקְוֻצָּה של בני האֲצֻלָּה. נאמר להם כי עֲקֻמַּת הסיכון גבוהה. בפעולה דרך מישהו על אֲלֻמָּה והיא הקימה רעש הֲמֻלָּה. מיד נתפסו כבני עֲרֻבָּה, והפכו לחלק מן העֲבֻדָּה של השְׁדֻלָּה. לאחר שהממשל החל בתהליך חֲנֻפָּה, חֲלֻקָּה של יְרֻשָּׁה, כְּבֻדָּה ודמי חֲנֻכָּה – הגיעה הגְּאֻלָּה והם גורשו, אך בלי קְצֻבָּה ובלא כְּתֻבָּה ולא קיבלו כסף מהעֲמֻתָּה.

מוסף מסייע

קְטָל – פה"פ גרונית

בכל חודש אֲדָר, אצל אֱיָל מתעורר החֲשָׁד והחֲשָׁשׁ כי בכל אֲתָר בארצות עֲרָב, מגישים עֲרָר המכיל דברי הֲבַאי ולפיו צורת החֲטָף היא קו אֲנָךְ, וכי הופיע חֲתָךְ בכנף של האֲוָז העֲנָק של עֲנָת וקשה לו לראות באֲפָר ולכן הוא אוכל בחֲשַׁאי.

להורדת קובץ סיפורי הלשון – לחצו כאן

.

.

רוצים להתעדכן ברשומות חדשות שעולות כאן לאתר? לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"