הדיון המשיך או נמשך? הוא נשא/ריצה את עונשו? כיצד הוגים את "זרעי קיץ" וכיצד את "הכרח"? יש דגש בכ"ף ב"דרכי פעולה"? "אלה" – לזכר או לנקבה? לפניכם פינות הלשון שכתבה רות אלמגור רמון (יועצת הלשון של "כאן רדיו") בימים של רשות השידור; ובפעם הראשונה כל הפינות מאוגדות במקום אחד.

שנים רבות שאחת לשבוע-שבועיים הגיעה לדוא"ל שלי פינת הלשון שכתבה רות אלמגור-רמון [להלן: רותי] – לשעבר יועצת הלשון של קול ישראל והיום יועצת הלשון של התאגיד ברדיו. בפינה היא עוסקת בענייני לשון שונים בדגש על התקן של המילים והנושאים הקשורים לעולם השדרנים והכתבים של קול ישראל. כלומר לא כיצד כותבים מילה מסוימת (אם יש בה וי"ו כפולה או אם משמיטים בה יו"ד) ולא כיצד מפסקים משפטים, אלא מה הצורה התקנית של הגיית מילים, כיצד נכון לנסח, מתי משתמשים במילה הזו דווקא ולא במילה שדומה לה מאוד במשמעות.

את הפינות החלה רותי לכתוב לפני כ-15 שנה, בהצעתו של מנכ"ל רשות השידור בזמנו – יוסף בראל. את הפינות היא הפיצה ברשות, בעיקר בקרב השדרנים והכתבים. די מהר נוספו לרשימה גם גופי ציבור שונים, יועצי הלשון ואנשים פרטיים.

חלק מהפינות פורסמו באתר קול ישראל ז"ל, אבל עם סגירת הרשות והקמת התאגיד נעלמו הפינות, כשם שנעלמו כל פינות "רגע של עברית" (וחבל מאוד מאוד מאוד על דאבדין!).

עבדכם הנאמן עם רותי

כיוון שאין "תיעוד" ברשת לפינות הלשון הללו – אלא הן שמורות במחשב האישי של רותי ושל מי שבחר לשמור אותן אצלו, כיוון שהפינות הללו יכולות לשמש מורים ותלמידי לשון ועריכת לשון, וכיוון שהפינות הללו חשובות ויכולות להרחיב את דעתו של הציבור, ביקשתי מרותי אישור להעלות את כל הפינות לאתר "לשוניאדה", והיא נענתה בשמחה (תודה, רותי).

במהלך השנים פרסמה רותי 227 פינות, וכיוון שיש טִרחה רבה בהעלאת כל הפינות (די מייאש לפתוח 227 רשומות: להוסיף כותרת, את פינת הלשון עצמה ולשייך כל רשומה ורשומה למדור הנכון), טרם הספקתי להשלים את המלאכה. עד כה העליתי כ-200 פינות, ובקרוב אשלים את השאר.

אתם מוזמנים ללחוץ כאן וליהנות מהעושר הלשוני הזה בתת-מדור מיוחד שפתחתי לכך באתר – פינות לשון.
(ואגל לכם סוד: במדור הזה יש אגד פינות לשון שאני כתבתי, ובהמשך יעלו בו פינות לשון של עוד כותבים.)

אתם מוזמנים להמשיך להיכנס למדור ולהתעדכן בו עד שאשלים את העלאת כל הפינות – וגם אחרי :-).

ברשומה שאתם קוראים כעת בחרתי צימוקים מהפינות של רותי כדי שתתרשמו מהמבחר ומהמגוון וכדי לעורר בכם חשק לטרוף את כולן. בתיאבון 🙂

הגייה תקנית

בידול בין מילים בצליל דומה או במשמעות דומה

ניסוח

תחביר ומילות יחס

ניבים

חידושי מילים

כאמור, לכל הפינות של רות אלמגור-רמון – לחצו כאן.

רוצים להתעדכן ברשומות חדשות שעולות כאן לאתר? לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"