מדוע יש בעברית כל כך הרבה סימנים לאותה התנועה (למשל לתנועת E יש ארבעה סימנים: צירה, סגול, שווא נע וחטף סגול), מדוע מערכת הניקוד, שהומצאה כדי לסייע לדובר, הופכת "למקצוע" של מומחים בלבד ואינה שימושית לשאר הדוברים? האם היהודים המציא את הניקוד? מה סיכויי ההצלחה של ההצעה לבטל חלק מסימני הניקוד כדי לפשט את הניקוד? הסכת מיוחד שעוסק בתנועות ובסימני הניקוד.

להאזנה ב-itunes לחצו כאן | להאזנה ב-Podcast Addict לחצו כאן.

ההסכת ביוטיוב:

ולחובבי soundcloud:

מלאכת הניקוד הפכה למקצוע. יש אנשים מומחים לניקוד אשר מקבלים כסף כדי לנקד. גם מורים רבים ללשון וגם משוררים רבים אינם יודעים לנקד. לפעמים בפייסבוק יודעי ח"ן בתורת הניקוד משתפים טעויות ניקוד של הגננת או של המורה ללשון, וגם באתר כאן העליתי טעויות ניקוד בשלטי חוצות ובפרסומות.

אמנם המורה ללשון אמור לדעת לנקד, אבל מלאכת הניקוד מלאת יוצאים מן הכלל כך שלא די בקורס באוניברסיטה כדי לשלוט ברזי הניקוד.

כיצד הגענו למצב המוזר הזה שבו מערכת הניקוד, שהומצאה כדי לסייע לדובר, הופכת "למקצוע" של מומחים בלבד, ואינה שימושית לשאר הדוברים אלא הופכת מעמסה?

שוחחתי על כך עם ד"ר ד"ר גבריאל בירנבאום – בלשן ואיש האקדמיה ללשון (ולשעבר המזכיר המדעי שלה). עוד ענינו על השאלה כיצד הגענו למצב שבו יש כל כך הרבה סימנים לאותה התנועה (הרי לתנועת E יש צירה, סגול, שווא נע וחטף סגול. הזוי!). דיברנו על הצעה (מאת איש האקדמיה ללשון!) שמתגבשת כבר שנים, וד"ר בירנבאום עצמו תומך בה, ולפיה יבוטלו חלק מסימני הניקוד כדי לפשט את המערכת הזו. שוחחנו על יתרונות השיטה ועל חסרונותיה, ואם יש לה סיכוי להתקבל.

גם חשפנו את מקורות הניקוד – מי המציא אותו ומדוע, דיברנו על 3 הגיות עיקריות שיש בעברית: ההגייה הארץ ישראלית (היא היא ההגייה שלנו היום ומכונה "ספרדית"), ההגייה הבבלית (היא ההגייה של יוצאי תימן) ובה יש 6 תנועות, וההגייה הטברנית (היא ההגייה הדומה להגייה המכונה "אשכנזית"). ניסינו להבין איזו הגייה היא הנכונה ביותר, מדוע מחדשי העברית שרובם עלו מאירופה בחרו דווקא בהגייה "הספרדית", ומה הסיפור של ה-EY. ולא שכחתי לברר מניין יודעים כיצד הגו בעבר אם אין הקלטות.

ואם בהקלטות עסקינן – ד"ר בירנבאום השמיע בקולו את כל 3 סוגי ההגייה כך שההבדלים ביניהם יהיו ברורים יותר (פה למטה תמצאו גם גרסה מצולמת).

ההסכת הזה מתמקד בתנועות ובסימני הניקוד, והוא מעין חלק א כי בהסכת הבא נתמקד בעיצורים ובאותיות.

לכל החוששים: אין צורך לדעת לנקד כדי להבין את ההסכת 🙂

למטיבי לכת:


הצטרפו לפייסבוק של ההסכת "קולולושה", שם תוכלו להעיר על התוכנית, לשאול, להגיב, ולדבר על כל מה שמעניין אתכם בעברית.

הינה גרסה מצולמת של הגיית התנועות לפי שלוש שיטות ההגייה (הטברנית, הארץ-ישראלית, הבבלית):

רוצים לקבל עדכון על ההסכת הבא? רוצים לדעת מתי עולה הרשומה הבאה?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"