איך מנקדים בוואטאספ ובטלפון הנייד?

כותבים הודעה בטלפון החכם בוואטסאפ או בדוא"ל ואתם מוכרחים לנקד? ככה תעשו את זה.

לעיתים אני מנקד בוואטסאפ או בדוא"ל, בעיקר כשיש מילה דו-משמעית, וכמעט בכל פעם הנמענים מופתעים ושואלים "איך אתה מצליח לנקד???" או "מה, יש ניקוד בוואטסאפ???" ותשובתי לפונים היא "יֵשׁ לִי מִקְלֶדֶת נִקּוּד. אֶפְשָׁר לְהוֹרִיד אוֹתָהּ כָּאן", ואני מצרף קישור להורדת היישומון שבו אני משתמש.

כדי לזַכּות את הרבים, החלטתי לשתף אנשים אחרים במידע החשוב הזה – אציג שני יישומונים להורדת מקלדת שכוללת את סימני הניקוד, וגם אשווה בין שני היישומונים הללו. החיפוש שלי בחנויות היישומונים העלה רק שניים שכוללים מקלדת ניקוד: מקלדת ניקוד עברית ו-Gboard. אם אתם מכירים עוד יישומונים – הגידו לי ואוסיף גם אותם.

שימו לב: המשמעות של "מקלדת ניקוד" שונה מנקדן חיצוני (כמו זה או זה או זה) שאליו נכנסים, מנקדים בו ומעתיקים את הטקסט למקום שבו צריכים אותו. כאן אני סוקר יישומונים שהאפשרות לנקד מופיעה כבר במקלדת עצמה בלי לצאת לדפדפן חיצוני או ליישומון חיצוני. כמו כן המשמעות של "מקלדת ניקוד" אינה שיש אפשרות לניקוד אוטומטי של הטקסט, אלא שיש לכם אפשרות להוסיף ידנית את סימן הניקוד שאתם חפצים בו. אם אתם יודעים לנקד – הניקוד יכול להיות מדעי, ואם אינכם יודעים – אתם יכולים לנקד לפי ייצוג התנועה. כלומר אם אתם רוצים לנקד את המילה "עם" ולא במשמעות "ביחד" אלא במשמעות "קבוצה גדולה של אנשים בעלי היסטוריה משותפת" – אתם יכולים ללחוץ על הפתח ולקבל עַם (ניקוד מדעי) או על הקמץ ולקבל עָם (לא מדעי אבל מייצג את הגיית המילה, בניגוד להגיית עִם).

קדימה לסקירה:

מקלדת ניקוד עברית

הבעליםאורן שמיאל, SmartTech Apps (כן, כחול-לבן)

המקלדת בכללותה

נוחות הקלדה – נוחה, אבל לא אחת ביקשתי ללחוץ על אות מסוימת ונלחצה לי האות שלידה. ואין לי אצבעות בשרניות.

תיקון אוטומטי – המקלדת אינה מתקנת אוטומטית טעויות הקלדה.

הקלטה קולית והפיכתה לטקסט – יש ו"התרגום" של הקול למלל די מפתיע. הבעיה היא שב"תרגום" אין סימני פיסוק כלל, אפילו לא נקודה – דבר בסיסי בין משפטים. בתום ההקלטה נפתחת תיבה ובה כמה אפשרויות של תמלול, ויש אפשרות לבחור את התמלול המדויק ביותר.

מקלדת חכמה – המקלדת אינה לומדת את המשתמש כל כך, קרי: את המשפטים הקבועים שלו וסגנון ניסוח שלו, וחבל (השוו מה קורה ביישומון לקמן).

עלות – חינם אין כָּסף (על הצורה המיוחדת כָּסף – ראו כאן). יש גרסת פרימיום בעלות של 12 ש"ח. בפרימיום אין פרסומות, כך מופיע בהסבר על היישומון, ואולם במקלדת הרגילה לא הופיעו לי פרסומות, למעט כשנכנסתי להגדרות ולמעט כשניסיתי להשתמש בפרצופונים (אמוג'ים) שהמקלדת מציעה, כך שאין באמת יתרון מהותי לפרימום וחבל על 12 הש"ח.

זמינות – רק למשתמשי אנדרואיד. בשיחה עם הבעלים הוא אמר לי שבעתיד אולי תהיה גרסה לאייפון.

המקלדת בדגש על אפשרויות הניקוד

יתרונות: המקלדת נקראת "מקלדת ניקוד עברית" וכשמה כן היא – היא מיועדת למי שרוצה לנקד. המשמעות היא שסימני הניקוד גלויים כל הזמן, ואין צורך "לחפש" אותם. הם אינם "מסתתרים" מאחורי כל מיני אותיות אחרות (ראו בסקירה לקמן). כך שהמקלדת הזו נוחה מאוד למי שרוצה לנקד בקלות ובמהירות.

גם העובדה שהמפתח ישראלי והוא נגיש וזמין להערות – בהחלט תורמת. בשיחה עם הבעלים הוא אמר לי כי בעתיד תהיה אפשרות להגדיר מקשים, דבר שיפתור את מה שמופיע ב"חסרונות" שתקראו בפסקה הבאה.

חסרונות: סימון ההטעמה (מלעיל/מלרע) וסימון האות הרפה (בלי דגש) אינם מופיעים בסרגל הסימנים, אלא יש ללחוץ כמה פעמים עד שמגיעים אליהם (יש ללחוץ על סימון הספרות, ללחוץ "הבא" ושם לגלות את הסימונים ולבחור).

הינה כתבה על היישומון, והינה סרטון תדמית של היישומון:


ג'יבורד – Gboard

הבעלים: יישומון מבית גוגל (כן, בין-לאומי)

המקלדת בכללותה

נוחות ההקלדה ותיקון אוטומטי – המקלדת נוחה מאוד לכתיבה, והיא מתקנת אוטומטית שגיאות הקלדה. נהדר!

כמו כן המקלדת מתמשקת נפלא עם החיפוש של גוגל. אם אתם כותבים הודעה בוואטאספ ואתם רוצים לחפש מידע כלשהו או לשלוח למישהו קישור – אין צורך לצאת מהוואטאספ אלא אפשר לחפש ישירות דרך המקלדת ולשלוח את התוצאה (צפו בסרטון ההדגמה למטה ותבינו טוב יותר במה דברים אמורים).

הקלטה קולית והפיכתה לטקסט – הביצוע מעולה וגם הכפתור נוח לשימוש. הבעיה היא שגם כאן אין סימני פיסוק כלל, אפילו לא נקודה – דבר בסיסי בין משפטים.

מקלדת חכמה – המקלדת לומדת את המשפטים של הכותב ואת הניסוחים שלו, ולכן אם יש משפט שחוזר על עצמו היא מציעה לו את המילים הבאות ובכך חוסכת זמן הקלדה.

עלות – חינם אין כָּסף.

זמינות – למשתמשי אנדרואיד ואייפון.

המקלדת בדגש על אפשרויות הניקוד

חסרונות: אין זו מקלדת שנוצרה במיוחד בעבור מי שצריך לנקד, אלא יש בה גם אפשרות של ניקוד. הביטוי המעשי להבדל הזה הוא שהניקוד אינו גלוי במקלדת ולכן תהליך הניקוד מהיר פחות. כדי לנקד יש ללחוץ לחיצה ארוכה על אותיות מסוימות, ולאחר שנפתחת תיבה לבחור את סימן הניקוד. שיטת הניקוד במקלדת הזו בדיוק כמו בגרסאות החדשות של "חלונות" במחשב – כדי למצוא את סימן הניקוד יש לחפשו לפי האות הראשונה של שמו, למשל: חיריק מתחיל בחי"ת ולכן הוא יתגלה בלחיצה ארוכה על האות חי"ת. אבל כיוון שגם החולם מתחיל בחי"ת גם הוא יופיע שם, ויש לבחור מבין שני הסימנים. צירה מתחיל בצד"י ולכן הוא יתגלה בלחיצה ארוכה על האות צד"י.

יתרונות: מי שרגיל לניקוד במחשב ואינו זקוק לסימני הניקוד שיהיו גלוים תמיד – יאהב את המקלדת הזו. סימון ההטעמה וסימון האות הרפה מופיעות באותה השיטה – כדי לקבל את סימון ההטעמה יש ללחוץ לחיצה ארוכה על האות עי"ן, וכדי לקבל סימון לאות רפה – לחיצה ארוכה על האות רי"ש. ברגע שמבינים את ההיגיון – מציאת סימני הניקוד אינה מורכבת כמו שהיא נשמעת בהתחלה.

הינה סרטון תדמית של היישומון (הניקוד נעדר ממנו כי אינו עיקר השימוש ביישומון, כאמור):

סיכום

מה המסקנה מהסקירה?

משתמשי אייפון – אין לכם יותר מדיי ברירות 🙂

משתמשי אנדרואיד – הצגתי את הנתונים שנראו לי, וכל אחד מכם יבחר בעצמו. הטוב ביותר שתתנסו בשתי המקלדות (כזכור, שתיהן חינם) ותחליטו בעצמכם.

אישית הייתי שמח למקלדת שמשלבת את שני היישומונים – מצד אחד את הבין-לאומויות של גוגל ומצד שני את ההכחול-לבן של "מקלדת ניקוד עברית". הטוב ביותר אילו גוגל הייתה חוברת ליישומון מקלדת ניקוד עברית, ומוסיפה את סרגל סימני הניקוד שלו ליישומון שלה.

/

/

רוצים לדעת מתי עולה הרשומה הבאה? רוצים לקבל עדכון על ההסכת הבא?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"

20 תגובות בנושא “איך מנקדים בוואטאספ ובטלפון הנייד?

הוסיפו את שלכם

 1. למשתמשי אנדרואיד מומלצת בעיני האפליקציה aitype שמכילה ניקוד בצורה מאד נוחה

  1. תודה. אתה משתמש בה? כדי לזכות את הקוראים (ואותי) – אתה יכול לציין יתרונות וחסרונות, ובעיקר במה היא טובה יותר מהחלופות שברשומה?

   1. אני משתמש בה כבר כמה שנים.
    1. הגישה הכללית של המפתחים היא שהכל צריך להיות זמין במקלדת הראשית – היא מכילה את כל המספרים, סימני פיסוק ותווים מיוחדים, חיצי ניווט, לוח פעולות עריכה (העתק, הדבק, בטל ועדה). הכל זמין במקלדת הראשית בלחיצה ארוכה (אבל קצרה מאוד – אפשר להוריד עד 0.17 שניות שזה הכי מהיר מכל מה שאני ניסיתי).

    2. לגבי ניקוד – מה שאני אוהב בה זה שהיא מתייחסת לניקוד כאל תו לכל דבר. אין משחקי קומבינציות או מניפולציות. אם אתה רוצה להוסיף קמץ, אתה פשוט לוחץ על המקש שפותח את הניקוד ובוחר קמץ. כמו להזין פסיק, או סימן שאלה. זה תמיד מרוכז באותו מקום לשימוש מיידי.

    חסרונות? לא יודע. אני כבר כל כך רגיל אליה, שבכל פעם שאני מנסה משהו אחר אני מתבאס מהאיטיות או הסִרבּוּל…

 2. שלום ירעם,
  מותקנת אצלי על באנדרואיד מקלדת של Gboard, אך אין מופיעים בה סימני הניקוד…
  נתקלת בבעיה?
  תודה!
  דנה*

  1. איני משתמש בה. את לוחצת לחיצה ארוכה על המקשים ולא נפתח לך תפריט ניקוד? (ראי הסבר ברשומה עצמה כיצד מנקדים במקלדת הזו)

 3. לי יש אייפון ואני מנקדת באמצעות
  HKB – HebrewKB
  אופן ההפעלה: לחיצה על אות במקלדת פורשת את כל אפשרויות הניקוד שלה ופשוט בוחרים את האות עם הניקוד הרצוי.
  פחות נוח משימוש במקלדת עם סרגל שממנו בוחרים את סימן הניקוד – ויש כזאת גם לאייפון: היא נקראת ניקודית, ובלועזית
  NIKUD-IT
  חסרונה: סרגל הניקוד זערורי (בטלפון שלי ובעיניים הזקנות שלי). כדאי לנסות

 4. הורדתי את המקלדת תוצרת כחול לבן. שניה לפני ההפעלה קיבלתי התראה שבעלי המקלדת יוכלו לראות ולאסוף מעכשיו כל מה שאכתוב בווטצאפ, כולל נתונים אישיים ומספר כרטיס אשראי. כמובן שהסרתי אותה מיד. חבל שנוקטים בגישה כזו. מיותר ומעצבן

 5. הורדתי את המקלדת תוצרת כחול לבן. שניה לפני ההפעלה קיבלתי התראה שבעלי המקלדת יוכלו לראות ולאסוף מעכשיו כל מה שאכתוב בווטצאפ, כולל נתונים אישיים ומספר כרטיס אשראי. כמובן שהסרתי אותה מיד. חבל שנוקטים בגישה כזו. מיותר ומעצבן

 6. לא ניסיתי עדיין את המקלדת הישראלית.
  המקלדת של GBoard טובה והיום אפילו ניקדתי בעזרתה כמה פסקאות.

  הבעיה היא באות שי"ן. בניגוד לניקוד במחשב, שבו מקלידים שי"ן ועליה מוסיפים את הנקודה הדיאקריטית (ימנית או שמאלית), במקלדת של גוגל אין אפשרות להוסיף נקטדה דיאקריטית, אלא לכתוב שי"ן ימנית או שמאלית. כלומר אין כאן שני תווים נפרדים – השי"ן והנקודה, אלא תו אחד שהוא שי"ן ימנית או שי"ן שמאלית.

  למה זה משנה?
  ובכן, כשמנקדים שי"ן שמנוקדת בדגש בנוסף לנקודה הדיאקריטית, חשוב להקפיד לנקד את הדגש לפני יתר סימני הניקוד, ובכלל זה לפני הנקודה הדיאקריטית (ואת הנקודה הדיאקריטית לפני יתר סימני הניקוד, אבל זה לא קשור לענייננו).

  כשלא עושים זאת, ברוב הגופנים הדגש "קופץ" אל מחוץ לאות (משמאלה), ואינו מוצג כראוי.

  בניקוד במקלדת GBoard אין אפשרות לעשות זאת כי כאמור הנקודה הדיאקריטית היא חלק מהתו עצמו ולא תו נפרד, ואכן הדגש "קופץ" החוצה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פועל על WordPress | ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: