כך השיבה המזכירה המדעית של האקדמיה ללשון כשנשאלה למה לאקדמיה ללשון העברית יש שם לועזי. היא גם הציעה חלופה עברית לשם המוסד לאחר שהוסיפה כי "הסנדלר עדיף שיהיו לו נעליים טובות".

האם הלחץ הציבורי על האקדמיה ללשון נותן את אותותיו? לאחר שנים ש"יורדים" על האקדמיה ללשון על פועלה לחידוש מילים עבריות בעוד היא נושאת שם שאינו עברי, בפעם הראשונה נשמע בפומבי קול רשמי מבית האקדמיה ללשון המדבר על אפשרות לשינוי השם לשם עברי.

בשנים האחרונות האקדמיה ללשון העברית פותחת את שעריה לציבור הרחב, ובמסגרת הזו נערך לפני כשבועיים שיחוח חי – צ'ט אונליין – עם הגולשים בפייסבוק של האקדמיה ללשון ובאינסטגרם שלה. רונית גדיש, המזכירה המדעית של האקדמיה ללשון העברית, השיבה לשאלות הגולשים.

אחת השאלות המרכזיות שנשאלת שוב ושוב וגם נשאלה רבות בקרב הגולשים הייתה "למה לאקדמיה ללשון העברית קוראים אקדמיה – בשם לועזי?" בתשובה לשאלה הפתיעה גדיש ואמרה כי לדעתה לא בטוח שההחלטה לקרוא למוסד שעוסק בעברית בשם לועזי היא ההחלטה הטובה ביותר וכי אולי ביום מן הימים השם ישתנה. היא הסבירה את הבעיה בהחלפה השם בשלב הזה, אבל גם הציעה חלופה עברית לשם המוסד.

"הרקע של הדברים הוא שמָה שקדם לאקדמיה ללשון הוא ועד הלשון", הסבירה גדיש. "הוועד הרגיש ש'לא לוקחים אותו ברצינות', כמו שאומרים, והוא נתפס כחבורה של אנשים בבית חרושת של מילים. בכל העולם האקדמיות ללשון הן גופי מחקר. כשקמה המדינה הוחלט שהשם של המוסד ישקף את הפן המחקרי, את הפן האקדמי. אנשי הממשלה שכתבו את החוק המוסד העליון ללשון העברית רצו שם עברי ולא את השם 'אקדמיה'. הוחלט בחוק ש'מוקם בזה המוסד העליון ללשון העברית', והסעיף הראשון בחוק היה שהמוסד יקבע את שמו. האקדמיה החליטה ששמה יהיה אקדמיה. לא בטוח שזו ההחלטה הטובה ביותר מבחינתנו, אבל החלופות לא היו מלבבות: היו הצעות כמו מֶחְכָּמָה, מִשְׂׂכָּלָה".

גדיש הסבירה מדוע כעת שינוי השם בעייתי, אבל לא שללה את האפשרות שייתכן שבעתיד ישונה השם לשם עברי. היא אפילו הציעה הצעה משלה לחלופה העברית. "צריך לזכור שהאקדמיה היא אחת מהאקדמיה בעולם ובארץ – יש אקדמיה למוזיקה, אקדמיה לקולנוע, אקדמיה למדעים. המילה 'אקדמיה' לא פשוט לשרש אותה. אבל הסנדלר עדיף שיהיו לו נעליים טובות, ויכול להיות שהטוב ביותר היה לקרוא לנו כמו בשם שמופיע בחוק: 'המוסד העליון ללשון העברית'. אבל כשנזכרנו לחשוב על זה, השם אקדמיה הפך למותג. אנחנו בינתיים נהיה 'אקדמיה', אתם תמשיכו להגיד לנו שזה לא ראוי ולא יפה, ואולי פעם מישהו ישתכנע לשנות את השם לשם אחר".

 

.

רוצים לקבל עדכון כשעולה הרשומה הבאה? רוצים לדעת מתי עולה עוד פרק בהסכת "קולולושה"?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"