וגם איך אתם יכולים להציל את חייה של איילת רוז אם רק תתרמו כליה!

@yiramne

תרומת כליה – על מקור המילה "כליה" וגם איך אתם יכולים להציל את חייה של איילת רוז! #לומדיםעםטיקטוק #לומדים_עם_טיקטוק #לשון #עברית #כליה #תרומתכליה #השתלתכליה #מתנתחיים #הרביהושעובר #הצלתחיים #להצילחיים #אלטרואיזם #הצילו

♬ צליל מקורי – ירעם נתניהו

תמלול:

אתם יכולים להציל חיים בעזרת תרומת כליה. אבל לפני כן – בואו נדבר על המילה כליה.

המילה כליה מופיעה כבר במקרא ורק בצורת רבים: כליות. בתפיסה הקדומה הכליות נתפסו כמקום המחשבה והמצפון, כמו: בֹּחֵן כְּלָיוֹת וָלֵב  – בוחן את המחשבות | לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי   = בלילות מייסרים אותי המצפון והמחשבות, ומכאן: מוסר כליות – ייסורי מצפון.

כליה מהשורש כ-ל-ה.

היו שביקשו לקשר בין כליה – מקום המצפון והרגש, לשורש כ-ל-ה הקשור לרגש, לצפייה, כמו: נִכְסְפָה וְגַם כָּלְתָה נַפְשִׁי.

אבל היום התפיסה היא שאין קשר בין הדברים, ואילו משמעות השורש כ-ל-ה של כליה אינו ידוע וגם אין קשר לשורש כ-ל-ה במשמעות אבדון, כמו: כְּלָיה, כיליון.

אומנם אין קשר לשוני בין כִּליה ובין כְּלָיה וכיליון, אבל יש קשר מציאותי: אדם שהכליות שלו אינן פועלות כמו שצריך נמצא בסכנת חיים.

תכירו: זאת איילת, אימא לשניים, נשואה ליובל, ואשת חינוך. שנינו ישבנו באותו החדר ועבדנו יחד 11 שנה. איילת נמצאת בסכנת חיים כי הכליות שלה אינן מתפקדות עוד. היא עוברת דיאליזה 3 פעמים בשבוע, היא סובלת, וחייה אינם חיים.  אם מי מכם רוצה להציל את חייה ולתרום לה כליה – פנו אליי.

לצערי, אני אישית איני יכול להציל חיים כי לאחר בדיקה נמצא שאיני מתאים לתרום כליה, אבל אולי אתם יכולים להציל חייה של איילת. לא בכל יום יש לבן אדם הזדמנות לעשות מעשה גדול כ"כ כמו להציל חיים. וגם תקיימו בזה מצווה ענקית: "כל המקיים נפש אחת, מעלין עליו כאילו קיים עולם מלא".

(פרטים על תרומת כליה תמצאו כאן)