מה הקשר בין האפיפיור, נפט, פטרוזיליה ואבקת כביסה?

כולם קרובים לאותו שורש מילולי. נתחיל באפיפיור, המופיע בפני המאמינים בכיכר סן-פייטרו בוותיקן שברומא, בירת איטליה. סן פייטרו ידידנו, הוא הקדוש פטרוס, שהיה ממאמיניו ושליחיו של ישו, ונולד כיהודי טוב בשם שמעון בר-יונה. אבל, השם הנוסף שניתן לו היה כֵּיפָא (אבן, בארמית). באחד הפסוקים המפורסמים ביותר של הברית החדשה, אומר לו ישו: "אשריך שמעון בר-יונה… וגם אני אומר לך כי אתה כיפא ועל הסלע הזה (petrus בתרגום ללטינית) אבנה את קהילתי ושערי שאול לא יגברו עליה, ולך אתן את מפתחות השמיים". על פסוק זה נסמכת קביעתו של שמעון, לימים סן-פטרוס, כממשיכו של ישו. הוא היה הבישוף של רומא, ובתור שכזה היה האפיפיור הראשון, ממלא מקומו של ישו. ומאז מיליוני מאמינים ומבקרים נושאים עיניהם לכנסיית סן-פייטרו, שם יושבים יורשיו האפיפיורים. זו גם הסיבה ששני מפתחות הם חלק מהסמל הרשמי של הוותיקן.

ה-petrus, סלע או אבן, התגלגלה ללשונות רבות: השם הפרטי בספרדית Pedro ובצרפתית Pierre (מילה שמשמעותה גם אבן) באיטלקית Pietro (וגם כאן, pietra, בנקבה, היא אבן) ובאנגלית Peter – כולם מאותו שורש. אפילו השם הערבי בּוּטְרוס הוא בעצם הגייה מקומית של השם.

יותר קרובה אלינו: פטרה שבירדן, אותה עיר קדומה שחצובה בסלעים – ובדיוק משום כך היא נקראת פטרה.

וגם הנפט, שכבר הוזכר בהזדמנות אחרת, הוא petrol שזהו קיצור של שמן (oleum) ופטרוס, אבן.

ואבקת הכביסה פרסיל מאין היא מגיעה? persil הוא אחד השמות (בצרפתית) של הצמח ששמו הלטיני petrosellinum – שהוא בעצם סלרי-סלעים, ואנחנו מכירים אותו בשם הכמעט-מקורי שלו: פטרוזיליה.