הרבה מאכלים נקראים על שם המקום שבו נוצרו לראשונה, או הם לפחות מזוהים איתו: שניצל וינאי, ספגטי בולונייזה (מן העיר בולוניה באיטליה), קפה טורקי ועוד ועוד. אבל סתם "וינאי" אין פירושו שהמדובר בשניצל – ולעומת זאת ישנם גם לא מעט מקרים שבהם שם המקום הוטבע בשם המאכל, עד כי אין עוד צורך להגיד מהו המאכל: קממבר היא גבינה ע"ש עיירה ממערב לפריז בשם זה ו- Scotch Whisky קוצר כבר מזמן ל-scotch כדי לציין וויסקי.

את ההמבורגר מייחסים לעיר הגרמנית המבורג, אבל כנראה בלי צדק, כי המאכל מקורו בארצות הברית, שם החל את דרכו כ- Hamburg steak אח"כ היה ל- Hamburger steak ובסוף נשאר ומוכר עד היום כ-hamburger שממנו הסתעף גם ה-cheeseburger . בנקניקיות יש ייצוג יפה לערי אירופה: פרנקפורטר וגם ווינר הם שני סוגים שלהם.

למילה העברית נקניק יש גלגול מעניין: מקורו במילה הלטינית lucanica ע"ש אזור לוקאניה בדרום איטליה, שם ייצרו אותו. משם התגלגל ליוונית כ-loukanika – ומשם לארמית, ובמקורות הוא מופיע כנוּקָניקה. מחייה הלשון העברית אליעזר בן-יהודה לקח את הנוקניקה הארמית – והפך אותה לנקניק עברי.

הסרדינים נקראים כך מפני שהם משייטים להם ליד האי סרדיניה, ממערב לאיטליה, שקיבל את שמו ככל הנראה מן השרדנה, עַם שחי בעת העתיקה.

ביינות מאוד מקובלים שמות המבוססים על אזור הגידול המקורי: שמפניה ע"ש מחוז Champagne בצרפת, קוניאק (כנ"ל), יין טוקאי מהונגריה – ובמקורות שלנו מוזכר יין קפריסין. היו שנים שיצרני יין בארץ השתמשו בלי רשות במותגים זרים וקראו ליינות שלהם אליקנט ופורטו – וכשהדבר נאסר, הם עברו לשמות "מעוברתים" ותקופה מסויימת היו כאן יינות יקנת ופורת ששמם ניתן להם כרמז לשמות המקוריים. בירה אמסטל שאבה את שמה משמו של הנהר הקטן בהולנד – אותו נהר שנתן את שמו גם לעיר אמסטרדאם השוכן לידו (אמסטל + דאם, כלומר סכר או סוללת-עפר).

הסנדוויץ' המפורסם נקרא כידוע על שמו של האנגלי ג'ון מונטגיו, הדוכס מ-Sandwich  אשר לפי המסופר, בהיותו קלפן נלהב שלא היה יכול לנטוש את שולחן המשחק, ביקש להכין לו כריך של בשר קר – והוליד בכך את הסנדוויץ'.

ולקינוח: פירות. האפרסק שלנו הוא גלגולו של השם הלטיני prunus persica,  וביוונית persikon melon  פירושו תפוח פרסי, כי ייחסו את מקור הפרי לארץ פרס. לעברית עבר רק ה"פרסי" – ומפרסיקון קיצרנו לאפרסק. והתפוזים לסיום – בערבית תפוז הוא בורטוקאל, שזו ההגייה הערבית של שם הארץ פורטוגל.