הייתם מאמינים שברגע זה ממש מסתובבים בחלל לא מעט מיסיונרים? לא, הם לא נציגים של הכנסייה הנוצרית שבאים לפתות ילידים באפריקה או ילדים יהודיים לעבור לדת הנוצרית – אלא פשוט החלליות המשייטות בחלל, כאשר כל מבצע כזה (שהחל בשילוח) נקרא באנגלית mission.

ואכן, המיסיונרים ה"רגילים" שאנחנו מכירים הם באמת שלוחי הדת הנוצרית, ומכאן המיסיון שאנחנו מכירים. mittere בלטינית פירושו לשלוח, ו-missio הוא שליחות, העברה. מן השורש הזה נגזרה המילה האנגלית לוועדה committee כאשר שולחים, מכנסים, ביחד כמה אנשים. במקור committed הוא אדם שמשהו נועד לו, והקִרבה בין נועד לוועדה ממש מתבקשת. וככל הנראה מאותו שורש, על אדם שיש לו מחוייבות, קשר, אומרים שיש לו commitment.

וכשמפזרים את הישיבה או מפטרים אדם אומרים שהוא dismissed  (נשלח + הלאה, החוצה) וכאשר מאשרים משהו הוא admitted וגם תעריף כניסה לקולנוע הוא admission fee. אבל, אפשר גם להישאר ברמה נמוכה יותר של מחויבות, ורק להבטיח – ואכן, promise והמילים הדומות בלשונות אירופה, פירושן לשלוח mittere + קדימה, מראש, pro.

ונציב הקבילות, האומבודסמן, שואב את שמו ממילה שוודית שפירושה – איש של מינוי, שליחות.

ומכאן כמובן גם העמלה, ה-commission שהיא תשלום על השליחות.

אבל ה-missio לא נעצר כאן, והוא מגיע לכיוונים שונים ואחרים. transmission הוא שידור (העברה אל מעבר ל-) למשל של רדיו, וכן automatic transmission היא מערכת ההילוכים האוטומטיים ברכב (מה שאנחנו מכנים גיר אוטומטי, כאשר הגיר כמובן אינו הגיר שכותבים בו על הלוח, אלא ה-gear האנגלי, שהיא מערכת התמסורת). ומתחום אחר לגמרי: סגנון בנייה וריהוט אמריקאי ידוע נקרא mission שכן הוא מחייה/משמר את הסגנון של המיסיונרים הספרדיים שפעלו בקליפורניה ובדרום ארצות הברית.

ואם כבר עברנו לשיבושים "עבריים" שמקורם באנגלית – ועדיין אנחנו שומרים על השורש הלטיני המקורי, אנחנו מגיעים (בתמסורת ישירה…) למסטינג, אותה פנכת אלומיניום שחיילים מדורות קודמים מכירים היטב, וזוכרים לא לטובה. המסטינג הוא בעצם שיבוש של mess tin האנגלי. ה-mess מקורו שוב בפועל mittere שפירושו לשים, להניח (מנה אחת של אוכל על השולחן). tin הוא הבדיל שבו היו מצופות צלחות הפח. tin עומד גם בזכות עצמו כפחית, של שתייה למשל, בדיוק כמו בעברית. לימים, באנגלית, המנה האחת הפכה לאוכל מעורב – ומכאן קצרה הדרך ל- mess שאותו אנחנו מכירים כמילה לאי-סדר, בלגאן.

ואם נחזור לשליחים המיסיונרים, הראשונים שבהם היו 12 תלמידיו של ישו שנשלחו אחרי מותו להפיץ את הדת הנוצרית, ועל קורותיהם מסופר ב"מעשי השליחים" בברית החדשה, הלא הם האפוסטולים (השליחים) שאיתם סעד את הסעודה האחרונה לפני שנצלב.

גם לנו, היהודים, היו שליחים משלנו (הרבה לפני שליחי העלייה ושליחי הסוכנות) וכבר בתלמוד מוזכרים השלוחים שהיו יוצאים כדי לגייס מגביות ותרומות. לימים, הדביקו להם שמות שונים, בין השאר הם נקראו שד"ר (שלוחי דרבנן), משולח, וגם שם המשפחה ש"ק בא משם – שליח קדוש.