מזג האוויר הסוער של הימים האחרונים מביא אותנו לטיול מעניין שמתחיל במיטה, עובר בקליניקה, ומסתיים באוכל.

הכל מתחיל במיטה, שהיא ביוונית קלינֶה, ובהזדמנות אחרת כבר סופר כאן איך המילה הזו התגלגלה למילה טרקלין (חדר המבוא, שיש בו מיטות, ספות להסבה. ואותה מילה עצמה היא גם חלק מהקליניקה, אותו מוסד שיש בו מיטות לאשפוז. שורש המילה, klinein ביוונית, פירושו לנטות. וכבר העירו על כך שגם בעברית מִטָּה היא מאותו שורש נ.ט.ה. הנטייה הזו, ביוונית, מצאה את עצמה בשם הפועל inclination באנגלית (כגון משהו או מישהו שנוטה לצד אחד).

ומה לתופעות מזג האוויר ולחדר המיטות? המילה היוונית klima שנסמכת על אותו פועל, לנטות, מציינת שיפוע. במקור, הכוונה היתה לשיפוע, לנטייה שיש בכדור הארץ מקו המשווה לעבר הקטבים, למעשה, היוונים התכוונו לציין במילה זו פשוט אזורים, כאלה ששונים אלה מאלה, ורק בשלב מאוחר יותר הוצמד המונח לתנאים האקלימיים. מכאן היתה הדרך קצרה לקרוא "אקלים" לתופעות מזג האוויר, ולזנוח מאחור את כל נושא נטיית כדור הארץ. ככל הנראה, המילה היוונית המקורית klima קיבלה את צורתה הנוכחית, אקלים, הודות לערבים שהוסיפו לה בהתחלה את האות א כדי להקל על ההגייה.

ומן הקלימה – עוד לפני שהיתה לתופעות מזג אוויר, ורק היתה עדיין נטייה, שיפוע – נוצרו ה-climax ואחריו האנטי-קליימקס העדכני. climax במקורו היווני הוא פשוט סולם, כזה שמוצב בצורה נטויה, בשיפוע. בתחילה זה היה הסולם כולו, ועם הזמן צומצם המונח לשלב הגבוה ביותר, לראש הסולם. ומכאן קצרה הדרך לשימוש המודרני של המילה במובן של שיא, פסגה. אותה מילה עצמה שימשה את אחת מחלוצות זכויות הנשים ותכנון הילודה, הסקוטית Marie Stopes, כדי להגיד את מה שב-1918 היה הרבה פחות מקובל לומר – אורגזמה.

ל"סולמיות" של המילה יש הסתעפות מעניינת, ופחות נפוצה בשימוש: climacteric פירושו תקופה קריטית בחיי אדם, על שם ה- klimakter היווני שהוא שלב בסולם. יש מי שראו את השנים הקריטיות בכפולות של 7 (זכרו את משבר השנה השביעית בנישואים!), יש מי שצמצמו את זה למספרים האי-זוגיים בכפולות של 7, ואחרים מצאו את העניין המיוחד דווקא בכפולות של 9. והשיא לדעת כל אלה היא ה-Great Climacteric, השנה ה-63, בגלל ה"ייחוס" שלה מהיותה הכפולה האולטימטיבית 7X9. האסטרולוגים, כמובן, חוגגים על קלימקטריקים כאלה.

ובמה נקנח? בקלמנטינה כמובן!

clementia בלטינית פירושה שלווה, מתינות, כשהמקור המילולי הוא אותו שורש פועל יווני kli, לנטות, שיפוע מתון, שמככב למעלה. מאוחר יותר, הוצמדה המילה הזו גם למזג אוויר כדי לציין תנאי אקלים נוחים – אבל מה שמעניין אותנו, הוא השימוש בשם התואר הזה כדי לציין אנשים. קלמנט היה שמם ה"מקצועי" של כמה וכמה אפיפיורים ואנשי כנסייה, למשל האפיפיור שהיה אחר כך לקדוש סנט קלמנט שהוא פטרונם של הימאים. וקלמנט אחר, Clément Rodier היה מיסיונר צרפתי שחי באלג'יר בתחילת המאה ה-20, ותרומתו לאנושות היתה בהכלאה של הפרי שנקרא על שמו – הקלמנטינה.