מה עושים כשאין לנו עוד המצאות במלאי? מאין נביא אותן? מן הפועל הלטיני venire, שפירושו לבוא, האחראי לשורה ארוכה מאוד של מילים והמצאות.

הנה כמה מהן: event, אירוע, דבר שקרה, יצא החוצה, היא צירוף של ex (החוצה) + venire (לבוא). avenue היא רחוב, דרך, ובמקור היתה בשימוש צבאי כדרך הגעה ל- , נתיב, מצירוף של ad (אֶל) + venire. וקרובה לה במשמעות ובמבנה המילולי היא ההרפתקה adventure שיש לה משמעות של מה שצופֵן העתיד. ובכיוון ההפוך: revenue היא הכנסה הנובעת, מוחזרת, ממשהו. ואילו souvenir, מזכרת, בא מהבאה, העלאה, של משהו אל המחשבה, התודעה. venue – גם היא מאותו שורש – היתה במקור הגעה לשטח היערכות לצורך מתקפה, ורק במאתיים השנים האחרונות קיבל משמעות סימפטית יותר של מקום שבו נערכים אירועי ספורט ותרבות.

ומהיכן ההמצאה? invention בא מ-invenire, כלומר לגלות, לבוא אל, למצוא.

מה שמוצאים (לא מה שממציאים) הוא מה שנמצא, ואם המדובר בחנות הכוונה למה שישנו במלאי. ולכן, באנגלית inventory הוא מלאי (מה שאנחנו קוראים אינווֶנטר), ובמילה עדכנית יותר שהמקור שלה ברור עתה: מְצאי. בצורה רחבה יותר, המלאי/מצאי הזה הוא רשימה של פריטים, אינדקס או קטלוג.

אינדקס החל בכלל את דרכו כשמה של האצבע המורָה (אצבע) המשמשת כדי להצביע על משהו. ואם הדבר שמדברים עליו מאפיין, מצביע על משהו אחר, אנחנו אומרים שזהו אינדיקָטור, ושיש לנו אינדיקציות לגבי תהליך זה או אחר. אבל, האינדקס שצמח מן האצבע המורה, קיבל משמעות של רשימה, כמו רשימה של שמות, רשימת נושאים בספר וכד'. אחד האינדקסים המפורסמים ביותר הוא ה- Index Librorum Prohibitorum – רשימת הספרים האסורים על פי הכנסייה הקתולית, אשר פורסמה לראשונה במאה ה-16 ובוטלה רק בשנת 1966.

הקטלוג שאב את שמו מן היוונית katalogos כאשר kata פירושו: למטה, במלואו, ואילו legein הוא הפועל להגיד, לסְפּור. בהזדמנות אחרת הורחב כאן הדיבור על שורש זה, שהחל את דרכו במובן של ספִירה, והתגלגל בעיקר לשימושי לשון שמשמעותם לקרוא (ספירה של מילים ביחד).

מלאי של שירים, או של הצגות, קיבל מילה משלו: רֶפֶּרטוּאַר, והיסוד המילולי דומה מאוד: repertorium בלטינית הוא רשימה או קטלוג, מן הפועל reperire שפירושו למצוא, להמציא. ואם הולכים עוד אחורה לשורש המילה, מגלים את השורש parere שפירושו ליצור, להוליד – והוא העומד מאחורי המילה parent שפירושה הוֹרֶה.

בהזדמנות קודמת כבר עמדנו כאן על הקשר שיש בין מלאי, בעלי חיים – ומניות. המניה הבודדת היא stock, חתיכה. עם הזמן המילה שימשה גם לציון מלאי, וכשהוא היה בעיקר של בעלי חיים הרי זה livestock והשוק שבו סחרו בבעלי חיים נקרא stock market, שהיום הוא שוק המניות.