מה הטלפונים החכמים, וואטאספ, פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, אמוג'ים־פרצופונים ועוד – כל הטכנולוגיה הזו – עושה, עשתה ותעשה לעברית? האם היא משנה אותה, ואם כן, כיצד?

להאזנה ב-itunes לחצו כאן |להאזנה ב-Podcast Addict לחצו כאן.

להאזנה ביוטיוב:

ולחובבי soundcloud:

פעם מבוגר היה מי שלא הכיר את הסלנג של הצעירים, אבל היום מבוגר הוא מי שאינו משתמש בפרצופונים (אמוג'ים) בהודעות שלו – כך ראיתי שכתבה העיתונאית אמילי עמרוסי, והיא צודקת.

היום יש יותר משלושת אלפים פרצופונים, ועוד היד נטויה; יש מילון אמוג'י, יש יום האמוגי הבין-לאומי, בית משפט בישראל הכיר בפרצופונים כמחייבים חוקית (פרטים פה למטה ב"מטיבי לכת"), ורק לפני ארבע שנים בחרה אוניברסיטת אוקספורד באמוג'י שבוכה מרוב צחוק למילת השנה כי הוא היה – ועודנו – הפרצופון הנפוץ ביותר בשימוש בעולם (וגם בישראל), ובכך שפת הפרצופונים קיבלה מעין הכרה בין לאומית.

רגע, האם הפרצופונים הם שפה בכלל? האם השימוש בפרצופונים הוא התפתחות מבורכת בשפה, או נסיגה לימי האדם הקדמון שרק ידע לצייר על קירות המערות? האם יום יבוא ונפסיק לכתוב בכתב ידינו אלא רק נלחץ על מקשים ונשלח אותיות או פרצופונים? הייתכן שבעתיד לא ילמדו בבתי הספר כיצד לכתוב?

שוחחתי עם יובל פינטר – גם איש לשון וגם חיית רשת – על השפעת הטכנולוגיה על השפה העברית ועל השינויים שהטכנולוגיה מביאה עימה לשפות בכלל. דיברנו על גמני, מישורוצים.ות, חושביםן, מה אחוז השימוש בפרצופונים בישראל ומה הפרצופון שמשתמשים בו הכי הרבה ישראלים.


יובל פינטר – דוקטורנט למדעי המחשב במכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה (ג'ורג'יה-טק) העוסק בעיבוד שפה; בעל תואר שני בבלשנות מאוניברסיטת תל אביב.

סייע בכתיבת הספר "עברית אינטרנטית" מאת כרמל וייסמן ואילן גונן.

חיית רשת – טוויטר בעיקר – ממנהלי קבוצת הפייסבוק "חולצה מטיילת בוואדי", ומהכותבים בבלוג "דגש קל".

תצלום: גדעון פרידמן


שימוש בפרצופונים בטוויטר בעברית (2019-2013 למניינם):

תודה לאייל ארביב, NASLAB המעבדה לעיבוד שפה טבעית ודינמיקה חברתית, אוניברסיטת בן גוריון.


למטיבי לכת

עוד בעניין השפעות שפות אחרות על העברית:

.

רוצים לקבל עדכון כשעולה הסרטון הבא? רוצים לדעת מתי עולה הרשומה הבאה?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"