שנים שאני יועץ לשון בהתנדבות לזמרים, וכדי להעלות את המוּדעות לנושא אני מציג כאן כמה אלבומים שעברו ייעוץ שלי והזמרים גם טרחו להודות לי על כך. מכירים זמר שרוצה להוציא אלבום? הפנו אותו אליי.

די הרבה שנים שאני יועץ לשון בהתנדבות (עוד כמה פסקאות תבינו למה בהתנדבות) לזמרים. אני עובד בעיקר עם חברת הליקון.

תהליך העבודה הוא כך (התהליך לכתחילה. לא תמיד הדברים מתנהלים כך):

שולחים לי את הטקסט של השירים לפני הקלטתם (ולא תמיד ידעתי באיזה זמר מדובר. סודיות או משהו כזה), אני מנקד חלקית במקומות שיש חשש שההגייה לא תהיה תקנית, שולח, הם מקליטים ושולחים לאישור, אני מאזין להקלטה, ואם יש הערות מעיר והם מתקנים בהתאם (תלוי "בחומרת" השיבוש). לפעמים מצלצלים אליי בתוך כדי ההקלטות כדי לשאול או לוודא משהו.

כמו כן לפעמים אני עובר על חוברת המילים המצורפת לאלבום כדי לוודא שהכתיב בו ע"פ כללי האקדמיה.

אני משתף אתכם בכל הנ"ל לא (רק) כדי להאדיר את עצמי אלא כדי להעלות את המוּדעות לייעוץ לשון בשירים. לא אחת אני מעלה כאן את מצעד השגיאות בשירים במצעד השבועי (והשנתי) לא כדי להראות את ערוותם של הזמרים ברבים אלא כדי לעורר את המוּדעות לצורך בייעוץ לשון. ואם הייעוץ חינם – למה לא להיעזר בו?

ומילה על הסיבה שהייעוץ שלי חינם – כשבהליקון שאלו אותי כמה כסף אני מבקש על הייעוץ, לא ידעתי ממש כיצד לתמחר זאת. חשבתי על העניין והחלטתי שלא לבקש כסף מכמה סיבות: גם כי אין מדובר בעבודה רבה, גם כדי שיותר זמרים ייעזרו בשירות הזה, וגם החלטתי להקדיש את זמני כתרומה לקהילה.


בשנים האחרונות פחות ופחות רואים אור אלבומים חדשים אלא הכול עובר לרשת, וכך נעלם לו הצורך בחוברת המילים ורשימת התודות. אני מניח שהדרך לומר תודה לכל השותפים לאלבום עברה להשקה הרשמית של האלבום וכבר אין לה עדות בכתובים. חבל, אבל אין מה לעשות – העולם משתנה.

לכן לפני שהעולם ישתנה לגמרי ולא יישארו עוד אלבומים ותקליטורים – נברתי בארגז אלבומים שיש לי. מצאתי כל מיני אלבומים מתוקים ששמרתי שנים – עוד כשהייתי קטן – וגם מצאתי כמה אלבומים שייעצתי להם לשונית ולכן ציינו את שמי ברשימת התודות.

יש כמה אלבומים שהזכירו את שמי אבל לא שמרתי אותם (חבל), יש אלבומים שייעצתי להם אבל לא ציינו את שמי (לפעמים שוכחים, מה לעשות), ויש שירים שלא ראו אור באלבום אלא הם יצאו רק בסינגל-חדשיר.

הינה הדברים שמצאתי באמתחתי:

עידן רייכל שגם פינק אותי בכרטיסים בשורה 3 בהופעה שלו 🙂


מאיה רוטמן – כמדומני שזה היה האלבום הראשון שייעצתי לו לשונית (ואני זוכר את ההתרגשות שלי!)


לארז לב ארי ייעצתי לשונית בשני אלבומים

הינה הראשון

והינה השני


זה אלבום שמבוסס על סדרת הטלוויזיה הנושאת את אותו השם, וגם לסדרה ייעצתי לשונית בשתי עונותיה

מתוך הסדרה

.

.

.

רוצים להתעדכן ברשומות חדשות שעולות כאן לאתר? רוצים לקבל עדכון על הפרק הבא ב"קולולושה"?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"