הספר כתוב בשפה פשוטה המתאימה גם למי שאינו בקיא בעולם המסורה, והוא פותח יותר מצוהר לעולם העשיר של בעלי המסורה.

כשמדברים על חקר המסורה יש שני שמות מרכזיים: פרופ' ישראל ייבין, ותלמידו וממשיך דרכו פרופ' יוסף עופר (שגם התראיין לשלושה פרקים בקולולושה – ראו כאן).

לא מכבר ראה אור ספרו החדש של פרופ' עופר המסורה למקרא ודרכיה, וכל מי שרוצה להכיר את עולם המסורה, גם אם אין לו רקע קודם, כדאי לו לקרוא את ספרו.

בניגוד לספר המסורה לישראל של ייבין, בספר המסורה למקרא ודרכיה אין תיאור אנציקלופדי כולל של כתבי היד, הערות המסורה לסוגיהן וחיבורי המסורה, וכמו כן אין למחבר רצון למצות את כל המחקרים שנכתבו על המסורה בדורות האחרונים. בספר החדש פרופ' עופר מבקש להציג את שאלות היסוד שנידונו בספרות המחקר של המסורה ואת הבעיות העולות במחקר המסורה, והוא עושה זאת בשלושה חלקים בספר:

בחלק הראשון – תיאור התחומים שבהם עוסקת המסורה: כתיב אותיות המקרא, סימני הניקוד והטעמים, פרשה פתוחה וסגורה, כתיב וקרי (ופה יש הסבר מרתק!); דרכי פעולתה של המסורה: כתבי היד החשובים, שיטות התיאור שהמסורה נוקטת בהערות מסוגים שונים, יעילותם של מנגנוני המסורה ומידת הצלחתם בשימור הנוסח.

בחלק השני – תיאור נוסח המקרא על פי המסורה: ההבדלים בין מסורת בבל ובין מסורת טבריה, מעמדו המיוחד של כתר ארם צובה, ההבדלים בשיטת סימון הגעיות בכתבי היד ובדפוסים (והממצאים מפתיעים), מהדורות הדפוס ומידת קרבתן לנוסח המסורה ולנוסח הכתר.

בחלק השלישי – עיסוק בזיקה שבין המסורה ובין תחומים אחרים המשיקים לה: דקדוק הלשון העברית, פרשנות המקרא ועולם ההלכה.

כאמור, הספר כתוב בשפה פשוטה המתאימה גם למי שאינו בקיא בעולם המסורה. הספר פותח יותר מצוהר לעולם העשיר של בעלי המסורה, והוא כלי עזר נחוץ לכל המתעניין בתחום ובעיקר למתעניינים בנוסח המקרא ובהתגבשותו.

המסורה למקרא ודרכיה – פרקי מבוא, יוסף עופר, 341 עמודים, הוצאת מאגנס

 

רוצים לקבל עדכון כשעולה הרשומה הבאה? רוצים לדעת מתי עולה עוד פרק בהסכת "קולולושה"?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"