לא מקובל עליי, ברוך ה', ביוף – מבחינת המיעוט הערבי בארץ, העברית הקטנה שלנו היא השפה הגדולה, ולכן בפועל משפיעה על הערבית גם באוצר המילים וגם בביטויים. ומה חושבים על כך הערבים ברחבי העולם?

להאזנה ב-itunes לחצו כאן | להאזנה ב-Podcast Addict לחצו כאן.

להאזנה ביוטיוב:

ולחובבי soundcloud:

תמיד מדברים על השפעה של שפות העולם הגדול על העברית הקטנטנה שלנו, והינה בפרק הזה המשוואה מתהפכת – העברית היא השפה הגדולה והיא משפיעה על אחותה הקטנה – הערבית שבפי הערבים שחיים בישראל.

ערבים רבים שחיים בישראל משלבים מילים עבריות בדיבורם בערבית, כמו: קופת חולים, ביטוח לאומי, תחנה מרכזית, לא מקובל עליי ואפילו ברוך ה'. ערבים רבים משוכנעים שהמילה "בסדר" היא מילה ערבית לכל דבר.

בשיחה עם ד"ר עבד אלרחמן מרעי דיברנו על המקומות שמושפעים יותר ופחות (הגליל, המשולש והנגב), על שאילת ביטויים (לא יעזור בית דין, אל תבלבל את המוח), על יצירת פעלים מעורבים (הזמנתי אולם = אזמנת פי אלאולם), מה עושים כשבמעבר מעברית לערבית אין הצליל המתאים (כן, זה קשור ל"ביוף" במקום "ביוב" ו"בִּיתָה" במקום "פיתה"), והאם הערבים בעולם חושבים שהערבים פה הורסים את הערבית.

עוד דיברנו על מילים בקוראן שמקורן בעברית וגם שוחחנו על האקדמיה ללשון הערבית שנמצאת בישראל.

פרק זה הוא מעין המשך לפרק הקודם בקולולושה שבו התארח ד"ר עבד אלרחמן מרעי: פרק 42: סבבה, אחלה, יצאת גבר – השפעת הערבית על העברית.


ד"ר עבד אלרחמן מרעי – לשעבר ראש החוג ללשון עברית וספרותה במכון האקדמי להכשרת מורים ערבים במכללת בית ברל. מומחה לספרות העברית של ימי הביניים וחוקר את שתי השפות – העברית והעברית בישראל. חבר האקדמיה ללשון הערבית בישראל.

כתב את הספר "ואללה בסדר – דיוקן לשוני של הערבים בישראל", וכן את "שפה אחלה – שילוב הערבית בעברית הישראלית".


הרחבות:

.

רוצים להתעדכן כשההסכת הבא יעלה? רוצים לקבל עדכון כשעולה רשומה חדשה לאתר?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"