גלו את המשמעות המקורית של "מצמץ" ואת הקשר שלה למציצה, ואיך מצמץ התגלגל למשמעות ימינו – מצמוץ בעיניים.

@yiramne

מצמץ, מצץ – יש קשר בין המילים! #לומדים_עם_טיקטוק #לומדיםעםטיקטוק #לשון #עברית #מלחמה #עזה #חמאס #חרבותברזל #חרבות_ברזל #צהל #צבא #חיילים #יוםהזיכרון #קרב #פיקודהעורף #מילואים #דוברצהל #דניאלהגרי #מצמץ #למצמץ #מצץ #למצוץ #מציצה #מצמוץ #עיניים #עפעפיים #נסראללה #חיזבאללה #מוצץ

♬ צליל מקורי – ירעם נתניהו

 

@yiramne

מצץ, מצמץ – גלו את הקשר המפתיע בין המילים! (פרשת חיי שרה) #לשון #עברית #מלחמה #עזה #חמאס #חרבותברזל #חרבות_ברזל #צהל #צבא #חיילים #יוםהזיכרון #קרב #פיקודהעורף #מילואים #דוברצהל #דניאלהגרי #מצמץ #למצמץ #מצץ #למצוץ #מציצה #מצמוץ #עיניים #עפעפיים #נסראללה #חיזבאללה #מוצץ @ירעם נתניהו @ירעם נתניהו

♬ צליל מקורי – ירעם נתניהו

תמלול 1:

מצמץ, מצץ – יש קשר בין המילים!

מה הקשר? התשובה בסרטון הבא.

תמלול 2:

כמובטח, לא תאמינו מה המשמעות המקורית של המילה מצמץ!

המשמעות המקורית של מצמץלמצוץ, לשאוב נוזל ממה שאוכלים. כמו שמופיע בתלמוד: "שלא יקלף בתאנים וימצמץ בענבים" – כלומר שלא יקלף תאנים ולא ימצוץ את המיץ של הענבים ויזרוק את הקליפה.

מצמץ במשמעות המוכּרת היום מקורה ב… טעות בהבנת מדרש.

בפרשת חיי שרה בסיפור עבד אברהם ורבקה ששואבת מים לכל הגמלים, כתוב שהעבד: מִשְׁתָּאֵה לָהּ, מַחֲרִישׁ לָדַעַת הַהִצְלִיחַ ה' דַּרְכּוֹ אִם לֹא. והמדרש אומר על "והאיש משתאה לה": "ממצמץ ומביט בה", כלומר העבד שותה במציצותלגימות קטנות, ובזמן הזה מביט במעשיה של רבקה.

איך הפך מצמץ ממציצה לעצימה ופקיחה מהירה של העפעפיים? כנראה בגלל הקרבה של מצמץ למילה מביט במדרש ("ממצמץ ומביט בה"), וגם בגלל הקִרבה של הצליל במילים: מצמץ, עָצם, וצמצם.