טוב שההגה בידיים של בזק? לא התבלבלנו קצת והחלפנו את אגד – בבזק?

יש סיבה לבלבול: קואופרטיב אגד נוסד בשנת 1933, והוא בעצם מיזוג של שלוש חברות תחבורה ציבורית (המהיר, הגה, קדימה והתאחדות הנהגים) שפעלו באזורים שונים. את השם הציע לחברי הוועדה המיוחדת – לא אחר מאשר המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק (קופירייטר ומחדש מילים פורה ומוכשר ביותר!)

לימים, כבר אחרי הקמת המדינה, ואחרי דיונים סוערים, הוחלט שוב לאחד קואפרטיבים וותיקים לתחבורה, ולאגד נוספו שחר ודרום יהודה – ויחד יצרו את אש"ד, ראשי תיבות של שמות הקואופרטיבים. לפי מקור אחד, הוצעו גם השמות "יחד", "יובל" – ו"בזק". אבל, גם אש"ד לא החזיק מעמד, ואחרי מספר חודשים הקואופרטיב חזר לשמו המקורי – ועד היום הוא "אגד".

רק כדי לקבל מושג על ההתפתחות שחלה מאז הקמתו: אם ב-1933 הופעלו 338 אוטובוסים (כולל קווים לארצות השכנות) – היום מפעילה החברה (אחרי שחלק מן הקווים כבר נלקחו ממנה לטובת מפעילים אחרים) 3,160 אוטובוסים.

ואם כבר דיברנו על האח הגדול, אז גם האח הצעיר יותר, קואופרטיב "דן" (הפועל בעיקר באזור גוש דן) נוסד בשנת 1945 – אבל שורשיו של מקימיו נעוצים עמוק יותר במטרופולין (הקטן) של אז תל אביב, ו"דן" היה מיזוג של קואופרטיב "המעביר" שנוסד כבר ב-1928 וקואופרטיב "איחוד רגב".