כולנו לובשים ג'ינס – פושטיים משוק הכרמל, ממותגים, כחולים (בעיקר!), חצאיות, סקיני (מי שיכול…) – ולא מהיום, וכפי שזה נראה, נמשיך לנהוג כך עוד הרבה שנים.

ג'ינס – מהיכן השם הזה?

ההיסטוריה של המילה – ושל המוצר – מרתקת. את מכנסי הג'ינס הראשונים ייצרו מבד שנקרא גם היום denim. מהיכן השם? זהו עיבוד של השם הצרפתי serge de Nîmes – כלומר, אריג שמקורו בעיר הצרפתית Nîmes.

את הבד זה צבעו בצבע כחול שמקורו בעיר הנמל Genova הנמצאת בחוף המערבי של איטליה (בעברית אנחנו מכירים אותה כגינואה). בעיר הזו השתמשו בצבע שנקרא blu di Genova – כלומר, כחול של ג'נובה. בצרפתית העיר נקראת Gênes (מבטאים זאת: זֶ'ן) – ומכאן בא שמם של הג'ינס: היו אלה מכנסיים שיוצרו בשביל המלחים של ג'נובה, שיהיו עמידים בתנאי העבודה הקשים. בין השאר, קשרו אותם מאחורי האונייה, כדי להלבין אותם (את ה"סטון ווש" לא המציאו בדור שלנו!)

ה-Blue Jeans – כפי שהם נקראו הרבה שנים, נולדו אם כן כבר מזמן, ועובדה שגם היום ברוב המקרים הג'ינס הם באמת כחולים.

בעבר, אגב, מכנסי ג'ינס נקראו גם "דונגריז" (ההורים והסבים של קוראי ה"רגע" בוודאי זוכרים זאת) – שם שהולך אחורנית למאה ה-16, עת ייבאו אריגים צבועים בכחול מאזור מצודת Dungarii שליד מומבאי, הודו – ומכן השם dungaree למכנסיים אלה.

אבל, מי שהביא באמת את בשורת הג'ינס לעולם היה סוחר יהודי מגרמניה בשם לב שטראוס שהיגר לארצות הברית, וב-1853 קבע את מושבו בסן פרנסיסקו, בלב המערב (הפרוע?) המתפתח של ארצות הברית. מבד האוהלים החזק שהיה בידיו, הוא החל לייצר מכנסיים חזקים לשימושם של הכורים ואנשי המערב – וכל השאר הוא היסטוריה, שקוראים לה LEVI'S . הרבה כסף עשתה מאז משפחתו של המהגר היהודי מהלבשת כל העולם במכנסיים שלה, שכבר יותר ממאה שנים לא יוצאים מהאופנה.

אפילו דגם 501 שמוכר היטב גם היום – קיבל את שמו קרוב לשנת 1890.

ה"ניטים" – אותן מסמרות נחושת קטנות, הקבועות במכנסיים ונועדו במקור לחזק את האריג במקומות המועדים לקריעה (ליד הכיסים) – נרשמו כפטנט רשמי בארצות הברית עוד בשנת 1873. והסיפור מאחורי זה הוא שממציא ה"ניטים" האלה היה עני מכדי לשלם את הוצאות הרישום של הפטנט, והוא הציע אותו ללוי שטראוס תמורת שותפות ברווחים. הבלעדיות על המסמרות פגה באזור שנת 1890, ומאז גם יצרנים אחרים משתמשים בהן.