מילה אחת קטנה – ולכמה כיוונים ומשמעויות היא מובילה! המילה היום: חֶבֶל.

כולם מכירים החבל המשמש אותנו לקשירה, לדילוג ועוד. ממנו באים גם חבל כביסה, וגם חבל תלייה (לא של כביסה…), וגם חבל הטבור. מן החבל נוצרו ביטויים, כמו "לשחרר חב"ל (כלומר, לתת למישהו סמכויות או אפשרות לפעול), "להזכיר את החבל בביתו של התלוי" (היום היו אומרים שאמירה כזו אינה "פוליטיקלי קורקט"), וגם הביטוי "הלך החבל אחר הדלי" שפירושו הטפל הולך אחרי העיקר, או עבירה גוררת עבירה, וזאת על שום הדלי שבאמצעותו היו דולים מים מן הבאר, וכאשר היה נשמט החבל מידי הדולה, היה הדלי הולך בעקבות החבל לתוך בור המים.

אותה מילה – חבל – היתה גם יחידת מידה מקראית, משערים שהיא בסביבות 3 מטר, והיא מורכבת מ-6 אמות (ולמי שמתעניין: כל אמה היא שתי זרתות וכל זרת 3 טפחים וכל טפח 4 אצבעות). מהירות של אונייה מודדים גם היום ב"קשרים" – ואלה בדיוק הקשרים שהיו קושרים בחבל, ומודדים את התקדמות האונייה לפי מספר הקשרים (על החבל) לשעה. החבל כיחידת מידה קיים גם באנגלית – המילה cord שפירושה חבל, שימשה יחידת מידה לערימת עץ, שכן היו מודדים את גודלה בחבל.

אבל הקשר לספינות לא מסתיים כאן: עובדי האונייה, המושכים בחבלים, מכונים לכן חובלים – ומכאן גם רב החובֵל (הקפטן) של האונייה. הביטוי מופיע כבר בתנ"ך במשמעות זו: "וַיִּקְרַב אֵלָיו רַב הַחֹבֵל וַיֹּאמֶר לוֹ מַה לְּךָ נִרְדָּם" מספר המקרא על יונה הנביא שנרדם בספינה.

אותה מילה – בניקוד מעט שונה (חֵבֶל) – היא מילה ראשונה בצירופים כמו חבלי גאולה, חבלי קליטה, חבלי לידה, חבלי משיח, חבלי יצירה – והמעניין הוא, שאלו כאבים (המילה חבלים מופיעה בתנ"ך במשמעות של כאבים) שבדרך כלל מביאים להופעתו או להיווצרותו של משהו חדש.

וכמובן, לא שכחנו את החבל במשמעות של אזור, חבל ארץ, כמו חבל לכיש, חבל הבשור ועוד.

ואם הזכרנו את ה-cord האנגלי, החבל, במשמעות של יחידת-מידה, מאותו שורש גם האקורד שאנחנו מכירים במוזיקה: קבוצה של צלילים שמתייחסים זה לזה (כלומר, לא צלילים מקריים) שכן האקורד הוא כמו חבל שזור מחוטים. בצרפתית, החבל נקרא cordon, מה שמביא אותנו לסיים עם טעם טוב בפה: Cordon Bleu הוא שמו של בית ספר מהולל לבשלנים, לאזכור הנוהג של אבירי הצלב הגדול, מסדר האבירים הגבוה ביותר של צרפת המלוכנית, לעטות על בגדיהם סרט כחול, הלא הוא ה- Cordon Bleu. וכך, מן הדלי בבור המים, אל הספינה של יונה ואל השֶפים הגדולים – החוט המשולש לא במהרה ינתק, כפי שאמר קהלת.