נתחיל דווקא בשוֹבִיניסטים, שלא תמיד (בניגוד למה שמקובל היום) הוצמד להם התואר חזירים, והם אפילו לא היו עויני נשים. השוביניסטים קיבלו את שמם מניקולא שובן (Chauvin) אשר לפי המסופר היה חייל מסור מאוד לקיסר נפוליאון בונפרטה, מסירות שהביאה אותו, כך אומרים, להיפצע 17 פעמים בקרבות. לימים, כאשר נאמנות אין קץ לשליט כבר לא הייתה בבחינת "בון טון", הפכה דמותו של שובן לנלעגת, ומכאן השוֹביניזם שהיה לשם נרדף ללאומנות עיוורת. הגלגול המודרני של המושג – ואז גם הוצמד לו תואר חזירי – קישר את השוביניסט עם עוינות לנשים, וקיבלנו את ה- male chauvinist pig בפיהן של הפמיניסטיות.

את התואר חזירי הצמידו – והבולט שעשה כן היה מי שמכהן היום כנשיא המדינה, שמעון פרס – גם לקפיטליזם, ומדיניות הממשלה הוגדרה על ידו כ"קפיטליזם חזירי".

הקפיטל מגיע מן הראש: caput הוא ראש, בלטינית. לכן, המקביל הלועזי למונח "לנֶפֶש" או "לגולגולת" הוא per capita. בהזדמנות אחרת כבר עמדנו על הקשר שבין הראש לרכוש: מהראש, ה-caput, נגזר מובנו כעיקרי (ראשי, בעברית!), לכן עיר בירה היא capital והאותיות הגדולות שבראש המשפט הן capital letters. מאותה מילה עצמה גם צמחו קפטיין, קאפו (מנהיג המאפיה), chef (ראש המטבח) וגם chapter. מאותו caput נגזר לאחר מכן ה-capital ככינוי לרכוש (ומכאן גם cattle, בָּקָר, שהוא צורה בסיסית מאוד של החזקת רכוש ועושר). כך שהקפיטליסטים הם אלה שבידיהם הקפיטל, העושר. ואם מתלוננים היום (לא כולם…) על הקשר בין הון לשלטון, די ללכת לשורש המילים כדי לראות שהוא מצוי כבר שם: המילה האנגלית rich, עשיר, מופיעה בכל לשונות אירופה תמיד בהקשר כפול: עשיר – ושליט, בעל עוצמה וכוח. והקשר המילולי קיים בין rich ל-rex שפירושו מלך. כך שאין מה להתרגש: גם בעולם העתיק היה קשר ברור בין הון לשלטון, ואצלנו לא המציאו דבר.

ואם יש עשירים – יש כמובן גם מתעשרים חדשים, שרוצים לנהוג ולהיתפס כמו העשירים "האמיתיים", ואלו הם ה"נוּבו ריש" (בצרפתית nouveau riche – עשיר חדש).

קארל מרקס, מחבר "הקפיטל" שכתב ב-1850 על מלחמת המעמדות, דיבר על הפרולטַריון המדוכא, בני הקבוצה הנמוכה ביותר בין העובדים, שיקומו על העשירים ויחוללו את המהפכה. proletarius בלטינית הוא בן המעמד הנמוך ביותר, ושמו נגזר מן המילה proles שפירושה צאצא: הפרולטריון ברומא היה פטור ממיסים ומשירות צבאי, ושירת את המדינה בצורה מקורית ביותר: בהבאת צאצאים לעולם.