ראשי התיבות מוכרים לנו כבר בתקופת לשון חז"ל, והמפורסם שבהם מופיע בהגדה שלך פסח: "רבי יהודה היה נותן בהם סימנים: דצ"כ עד"ש באח"ב" – כלומר רבי יהודה קיצר את עשר המכות לראשי תיבות.

ראשי התיבות שימשו כדי להקל על הזיכרון (כמו בדוגמה לעיל) וכן כדי לחסוך מקום כתיבה. הרי בעבר היו כותבי על קלף ובדיו, והחומרים היו יקרים. כדי לחסוך כתבו בקיצורים ובראשי תיבות.

היום משתדלים שלא לכתוב בראשי תיבות, אבל ראשי התיבות עדיין בשימוש. כאן ניגע בחלק מראשי תיבות המציינות שמות של ערים, כפרים, קיבוצים, מושבים ומקומות.

קריית אתא

בכפר עטה הוקם בית חרושת להכנת אריגים שנשא את השם את"א – אריגים תוצרת ארצנו. בית החרושת היה מקור התעסוקה העיקרי של המקום, ולכן מכוח ההרגל החלו מכנים את המקום בשם כפר אתא. לימים כפר אתא אוחד עם המועצה המקומית הסמוכה, והיישוב המאוחד נקרא קריית אתא. היום קריית אתא היא עיר ואם בישראל.

ארגמן

מושב ארגמן שבבקעה נקרא בראשי תיבות על שם אלוף משנה אריק רגב ורב סרן גדי מַנֵלָה – שני קציני צה"ל שנפלו לא הרחק משם במרדף אחר מחבלים.

בני רא"ם

המושב בני רא"ם הוא מושב דתי הממוקם בשפלה, בסמוך לצומת ראם (מַסְמִיֶּה), והשם רא"ם מורכב מראשי תיבות של הרב אברהם מרדכי אַלְתֶּר, המכונה הרבי מִגוּר. מייסדי בני רא"ם היו מֵחסידי גוּר.

ברקאי

קיבוץ ברקאי יושב בפתחו של נחל עירון (ואדי עארה), ושמו ניתן לו בשל שתי סיבות: ראשי תיבות של גרעין המייסדים של הקיבוץ – "בני עבודה, רומניה, קיבוץ, ארץ ישראל", וכן על שם כינויו של כוכב השחר (במִשנָה ברקאי = כוכב השחר), לציון האור שזרח (הקמת מדינת ישראל) מחשכת האימה של מלחמת העולם השנייה.

גבעת ח"ן

המושב גבעת חן, הממוקם באזור השרון, נקרא על שם חיים נחמן ביאליק, המשורר הלאומי.

כפר אז"ר

המושב כפר אז"ר ממוקם בדרום השרון ונקרא על שמו של אחד מראשי "חובבי ציון" – הסופר אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ, שחגג יום הולדת 80 כשנוסד היישוב.

כפר ביל"ו

שם המושב הממוקם ליד רחובות ניתן לכבוד 50 שנה לעליית הביל"ויים – האגודה הציונית מימי העלייה הראשונה. שמה של תנועת ביל"ו – ארגון הנוער היהודי – מורכב מראשי התיבות של הפסוק "בֵּית יַעֲקֹב לְכוּ וְנֵלְכָה" (ישעיהו, ב, ה).

ראשי התיבות מוכרים לנו כבר בתקופת לשון חז"ל, והמפורסם שבהם מופיע בהגדה שלך פסח: "רבי יהודה היה נותן בהם סימנים: דצ"כ עד"ש באח"ב" – כלומר רבי יהודה קיצר את עשר המכות לראשי תיבות.

ראשי התיבות שימשו כדי להקל על הזיכרון (כמו בדוגמה לעיל) וכן כדי לחסוך מקום כתיבה. הרי בעבר היו כותבי על קלף ובדיו, והחומרים היו יקרים. כדי לחסוך כתבו בקיצורים ובראשי תיבות.

היום משתדלים שלא לכתוב בראשי תיבות, אבל ראשי התיבות עדיין בשימוש. כאן נמשיך לגעת בחלק מראשי תיבות המציינות שמות של ערים, כפרים, קיבוצים, מושבים ומקומות.

כפר הרֹא"ה

המושב הדתי כפר הרא"ה שבעמק חפר נקרא כך על שם הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הרב הראשי הראשון לישראל ומראשי הציונות הדתית.

כפר הרי"ף

המושב, הממוקם סמוך לקריית מלאכי, הוקם על ידי עולים ממרוקו, שקראו לו על שם הרב יצחק אלפסי ("אַל-" היא ה"א הידיעה בערבית), המכונה הרי"ף, פרשן תלמוד ופוסק חשוב, שחי בעיר פֶס שבמרוקו בתחילת ימי הביניים.

כפר מל"ל

מושב כפר מל"ל, הממוקם בשרון, נקרא על שמו של משה לייב לילינבלום – סופר ומראשי תנועת "חובבי ציון" ופעיל ציוני.

נווה אטי"ב

מושב נווה אטיב שנמצא למרגלות הר החרמון, מורכז מראשי תיבות של שמות ארבעה מלוחמי סיירת אגוז, חברי גרעין המייסדים, שנפלו במלחמת ההתשה מול הסורים בגולן ובחרמון – אברהם המאירי, טוביה שרקינגר, יאיר אלגרנטי ובנימין חדד.

עין הנצי"ב

שמו של הקיבוץ הדתי עין הנצי"ב שבבקעת הירדן מורכב מעין – על שם המעיין הסמוך לקיבוץ, ומנצי"ב – ראשי תיבות של שם הרב נפתלי צבי יהודה ברלין, פרשן מקרא ורב ציוני שהטיף לעלייה ולהתיישבות בארץ ותמך בתנועת "חובבי ציון".

עין ש"י

בכניסה למושב שאר יָשוב, הממוקם בגליל העליון, בוקע המעין עין ש"י – ראשי תיבות של שאר יָשוב.

דורות

קיבוץ דורות, הממוקם בצפון הנגב, מורכב מראשי תיבות של השמות דב, רבקה ותרצה הוז שנספו בתאונת דרכים בתש"א, 1940.

דב הוז היה ממנהיגי תנועת העבודה וההסתדרות וכן מראשי "ההגנה" וכן ממייסדי התעופה העברית. שמו של דוב הוז הונצח גם בשם נחל דוב, ובנמל התעופה בצפון תל אביב – שדה דוב.

יפתח

קיבוץ יפתח הוקם בידי לוחמי חטיבת הפלמ"ח, אשר שֵם החטיבה שלהם הורכב מראשי תיבות של מפקד החטיבה – יגאל פֵיקוֹביץ (אלון) וממקום המטה שלה, תל חי.

(רוצים לקרוא עוד? עיינו בספר רגע של מקום מאת יהודה זיו ובלקסיקון ארץ ישראל של עמנואל הראובני)