כשאתם שומעים "אופיר" אתם חושבים על טייס ו"תהילה" על דתייה או דתל"שית? שיחה על שמות מוזרים (חולדה), שמות "זקנים" (שרגא) או "שליליים" (יורם), והאם שמות חיבה הוא מאפיין יהודי־ישראלי דווקא.

להאזנה ב-itunes לחצו כאן.

להאזנה ב-Podcast Addict לחצו כאן.

להאזנה ביו-טיוב:

ולחובבי soundcloud:

בתנ"ך יש שמות "מוזרים" כמו חולדה, עכבר, חמור, שפן, ובשיחה עם ד"ר רוביק רוזנטל ניסינו להבין מה למען השם הם חשבו לעצמם. גם שאלנו למה מתוך 12 בני יעקב רק חלק מהשמות "תפסו" וחלק לא: יששכר וזבולון כמעט שאין, בניגוד לשמות יהודה, גד, דן.

עוד שוחחנו על תופעת שני שמות ועל שמות של בנים הניתנים לבנות אבל כמעט שלא להפך, וגם ניסינו להבין מה משותף לרוב השמות הנפוצים בישראל (רמז: אותיות למנ"ר).

דיברנו על שֵם שני – מתי החלה התופעה; על שמות חיבה – למה יש הרבה כ"כ בארץ; ולמה הרבה פעמים שמות פרטיים הגויים במלעיל ולא במלרע.

שוחחנו על שמות שנתפסים זקנים (שרגא, תרח) או שליליים (יורם, שלומיאל, זלמן) ועל שמות של טייסים (איתן, גל), של מזכירות (שירלי, נופר), של יוצאי תימן (רחמים, סעדיה, תקווה), יוצאי עיראק (יחזקאל, עזרא) ודתיים לאומיים (תהילה, צופיה).

רוביק סקר את האופנות השונות בבחירת השמות – מהימים שלפני קום המדינה ועד ימינו: שמות מהתנ"ך (משה), שמות אידיאולוגים (בלפור, הרצל), שמות מקוריים, שמות שנשמעים בין-לאומיים (קרן, שרון, תום), שמות יוניסקס (אופיר), שמות קצרים וחד-הברתיים (אור, צוף) ועוד.

בפרק גם תשמעו סיפור משעשע על ילדה שנולדה באוטובוס אגד וקראו לה אֶגדָה. אמיתי לחלוטין.


ד"ר רוּבִֿיק (ראובן) רוזנטל בלשן, מרצה, עיתונאי וסופר.

פרטים על אודותיו תמצאו בפרק הקודם שבו התארח בקולולושה – פרק 22: מה שם המשפחה שלכם אומר עליכם?.


הרחבות:

.

רוצים לקבל עדכון על ההסכת הבא? רוצים לדעת מתי עולה הרשומה הבאה?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"