תכירו את העמדה שמגשרת בין שתי הגישות.

@yiramne

האם העברית היא השפה הראשונה בעולם? #לומדים_עם_טיקטוק #לומדיםעםטיקטוק #לשון #עברית #קולולושה #פודקאסט #הסכת #שבועהעברית #יוםהעברית #השפההראשונהבעולם #שפהשמית #שפותשמיות #שמי #שמיים #רמבן #מקרא #תנך #יוסףהצדיק #לשוןהקודש #כנענית #יוסףואחיו @ירעם נתניהו @ירעם נתניהו @ירעם נתניהו

♬ צליל מקורי – ירעם נתניהו

תמלול:

האם העברית היא השפה הראשונה בעולם?

לכאורה יש הבדל בין מה שמקובל במחקר – שהייתה לשון שמית קדומה שקדמה לעברית מקראית – ובין מה שמקובל במסורת – שהעולם נברא בלשון הקודש.

אבל פרופ' לובה חרל"פ סבורה שלא חייבים להניח שלדעת חז"ל העברית שבה דיבר אדם הראשון היא אותה עברית שנהגה בתקופת המקרא, אלא סביר שזו הייתה עברית אחרת – גלגול קדום של העברית המוכרת לנו מהמקרא.

פרופ' חרל"פ מוכיחה את הסברה שלה כך: כשיוסף מתגלה לאחיו ואומר להם: כִּי פִי הַמְדַבֵּר אֲלֵיכֶם, הפרשן המקראי רמב"ן דוחה את הטענה שיוסף מוכיח לאחיו שהוא אחיהם בכך שהוא מדבר עברית כמותם: "כי איננה ראיה שידבר אדם אחד במצרים בלשון הקדש כי על דעתי הוא שפת כנען". כלומר העברית הייתה שפה כנענית שדיברו בה במרחב השמי, ובין השאר דיברו בה העברים.

פרופ' חרל"פ מסבירה שכמו שכל שפה משתנה במהלך הזמן, כך גם העברית הקדומה השתנתה מזמן אדם הראשון ועד לעברית של תקופת המקרא. וכשהמסורת מדברת על העברית כשפה הראשונה בעולם, אין הכוונה לעברית המקראית אלא לגרסה קדומה מאוד שלה.

רוצים לשמוע את ההסבר בהרחבה? חפשו "קולולושה" בספוטיפיי או בכל יישומון של הסכתים (פודקאסטים).

שבוע עברית שמח!