מהם מאפייני הפיוט הקלסי בארץ ישראל, מי היו הפייטנים הגדולים של התקופה שפיוטיהם הפכו לחלק מהתפילה ואילו מילים הם תרמו לעברית ימינו – הכול על לשון הפיוט הקלסי בארץ ישראל.

להאזנה ב-itunes לחצו כאן | להאזנה ב-Podcast Addict לחצו כאן.

להאזנה ביוטיוב:

ולחובבי soundcloud:

מדהים שמילים שהומצאו לפני שנים רבות רק לצורך שירה משמשים  עד היום. זה מה שקרה למילה תֶשֶר – בעבר חלופה למילה תשורה והיום חלופה לטיפ. בשיחה עם פרופ' אפרים חזן דיברנו על עולם הפיוט הקדום: הפיוט הקדם קלסי והפיוט הקלסי – על ההבדלים בחריזה, בכינויים ובאקרוסטיכון. מי המציא את החריזה (האם שוב אנחנו היהודים), מתי התחילו לחתום את שם המחבר באקרוסטיכון, ומה אנחנו יודעים על הפייטנים הקדומים: יוסֵי בן יוסֵי, הקליר (שחתום על תשר ועל צָג) ויניי.

דנו בסוגיה המרתקת אם לשון הפיוט הקדום (שמכונה לשון "אץ קוצץ" על שם פיוט שפותח במילים אלה ונחשב קשה להבנה) הייתה לשון מלאכותית או לשון דבורה, באיזה אוצר המילים השתמשו: מלשון המקרא או מלשון חז"ל, וגם הרחבנו על המאפיינים הלשוניים בפיוט הקדום – בַּפּועל, בשם ובסגנון: צורות קצרות, צורות סביל במשמעות מיוחדת (חופזו – במקום: יצאו בחיפזון), שימוש מיוחד בבניין הפעיל (מקשיב אותך = אני גורם לך להקשיב), הוספת כ"ף לפועל בעבר (כְּחז = כְּראה), ריבוי מלעיל (תֶשֶר במקום תשורה, מַחַן במקום מחנה), סמיכות הפוכה (יערי חזיר = חזירי יער; ברך כריעה = כריעת ברך), סמיכות השׂגב (גובה סולם = סולם גבוה, זמני ששון = ששון הזמנים; חגי נדבה = נדבת החג), שיטת הכינויים ועוד.

דיברנו על על הגניזה הקהירית שבזכותה יש בידינו פיוטים רבים כל כך, והצגנו את הביקורת של רבי אברהם אבן עזרא על לשון הפיוט הקדום.


פרופ' אפרים חזן – חבר האקדמיה ללשון העברית ופרופסור אמריטוס במחלקה ללשון העברית ובמחלקה לספרות עם ישראל באונ' בר אילן, חוקר פיוט ושירה בעיקר של יהדות צפון אפריקה, בדגש על תורת השיר בפיוט הספרדי לאור שירת רבי יהודה הלוי.

היה המפקח הארצי בתחום לימודי הספרות בחמ"ד – החינוך הממלכתי דתי, והיה ראש החוג לספרות עם ישראל ודקן הסטודנטים באוניברסיטת בר אילן.

ואם השם שלו מוכּר לכם כנראה קראתם את אחד ממאמריו בתחום השירה והפיוט או את אחד מספריו – הפופולרי שבהם: החוברת שכתב על שירת ספרד בסדרת סדרי האונ' הפתוחה "פרקים בתולדות הלשון העברית" – או שהייתם תלמידים שלו בתחום הספרות או הלשון באחת המכללות להכשרת מורים באחד האוניברסיטאות (כמוני, הייתי תלמיד שלו בבר אילן).

בעל העיטור "יקיר ירושלים" וגם זכה בפרס למפעל חיים לחקר קהילות ישראל ע"ש הנשיא בן־צבי.


הרחבות ודברים שהוזכרו בפרק:

 

.

רוצים להתעדכן כשההסכת הבא יעלה? רוצים לקבל עדכון כשעולה רשומה חדשה לאתר?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"