1,000,000,000 = מיליארד או ביליון או טריליון?

תלוי באיזה צד של האוקיינוס נמצאים ובאיזו לשון מדברים. ונסביר:

המונח ביליון חודש בצרפת במאה ה-16 למניינם, ומשמעו היה מיליון בריבועבחזקה השנייה, כלומר – מיליון מיליונים (1,000,000,000,000). במשך הזמן, אצל חלק מהמדינות כגון ארה"ב, הצטמק ערכו של הביליון, והוא הפך שָׁם לאלף מיליון בלבד. כדי לציין מיליון מיליונים משתמשים בשם טריליון.

ואולם בארצות אחרות נשארה המשמעות המקורית של הביליון – מיליון מיליונים – ואילו לאלף מיליונים (1,000,000,000) קוראים בארצות אלו מיליארד, והשם טריליון מציין מיליון פעמים מיליון מיליונים, כלומר מיליארד מיליארדים (1,000,000,000,000,000,000). כך בבריטניה.

ומה קורה אצלנו בישראל? בראשית ימי המדינה, כנראה בשל ההשפעה מהמנדט הבריטי, השתמשו יותר במונחים מבריטניה. ככל שחלף הזמן ההשפעה מארה"ב נתנה את אותותיה, והיום שתי השיטות משמשות בערבוביה.

נסכם:

בבריטניה:

אלף מיליון (אחת ותשעה אפסים) – מיליארד.

מיליון מיליונים (אחת ושניים עשר אפסים) – ביליון.

מיליון פעמים מיליון מיליונים, כלומר מיליארד מיליארדים (אחת ושמונה עשר אפסים) – טריליון.

בארה"ב:

אלף מיליון (אחת ותשעה אפסים) – ביליון.

מיליון מיליונים (אחת ושניים עשר אפסים) – טריליון.

לא בשימוש (וראו להלן) – מיליארד.

בישראל:

אלף מיליון (אחת ותשעה אפסים) – מיליארד.

מיליון מיליונים (אחת ושניים עשר אפסים) – ביליון ויש אומרים טריליון.

מיליון פעמים מיליון מיליונים, כלומר מיליארד מיליארדים (אחת ושניים עשר אפסים) – טרילון ויש אומרים ביליון.

אגב, מרדכי רוזן מעיר בספרו "מילה ברגע" כי בבריטניה הגורסת מיליארד, ספק אם לביליון יש משמעות כלכלית. שום תקציב או תוצר לאומי אינו מגיע עדיין לסדר גודל של מיליוני מיליונים (יהיה במטבע אשר יהיה). בארצות אלו הביליון הוא רק מושג אריתמטי או אסטרונומי. מקומו כאמת-מידה מספרית יכירנו רק במתמטיקה או בטבע, ביקום הרחב או במספר התאים בגוף אדם בוגר – בערך 10 בחזקת 14.

באמריקה, כאמור, הביליון "צנוע" יותר: רק אלף מיליון. אם כי מעניין שאפילו באמריקה מי שזכה שהונו יעלה לביליון דולר או יותר אינו נקרא ביליונר אלא דווקא מיליארדר.