מהי הרשומה הנצפית ביותר (כ-30,000 צפיות!), איזה פרק בקולולושה המואזן ביותר, כמה אנשים ברשימת התפוצה שלי – סיכום אישי לרגל יום הולדת שנתיים לאתר.

האתר

כבר שנה שלמה, בעצם שנתיים, שבכל שבוע עולה לאתר רשומה חדשה (גם בתקופת הקורונה!). הינה נתוני הצפייה בעשר הרשומות הנצפות ביותר בשנה החולפת (לא כולל דף הבית):

כותרת צפיות

1. איך מנקדים בוואטאספ ובטלפון הנייד?

(זו הרשומה הנצפית ביותר מרגע שעלתה משום שהיא שימושית מאוד – אנשים רבים מחפשים כיצד לנקד בנייד. בכל פעם שאני שולח בוואטסאפ משהו מנוקד בניקוד חלקי כדי למנוע דו-משמעות, מיד התגובה היא "איך ניקדת?!")

28,229

2. למה צריך ללמוד לשון? כל התשובות

(להיט בקרב מורים – וזו בדיוק הייתה המטרה. הרשומה שימושית ומעשית מאוד – אין מורה שלא נתקל בשאלה של התלמידים מדוע צריך ללמוד לשון)

4,555

3. איך אומרים בעברית – מילון הגייה נכונה: האותיות א-י

(מדובר במיזם די שאפתני, מיזם שמתעדכן כל הזמן כי אני מוסיף לו עוד ועוד ערכים – עד כה הגעתי עד האות י, ועוד היד נטויה. השקעתי בו, ועודני, זמן רב, אבל אני נהנה מכל רגע – נהנה לגלות משהו שלא ידעתי, נהנה למצוא תמונה מלווה מתאימה לערך או לגלות סרטון וידאו שממחיש את ההגייה או שסותר אותה.
רבים שולחים לי הערות על הניקוד ועל הכתיב, אבל אני מפנה אותם למבוא למילון, שם יש מענה להערות הללו)

3,575

4. הָעִVרִית Aחֲדָשָׁה – סולן התקווה 6 מדבר על השיר שכתב

(ברגע ששמעתי שהשיר ההומוריסטי-מחאתי הזה שוחרר, הזדרזתי לראיין את סולן הלהקה ומי שכתב את השיר. גם רשומה זו הצליחה בקרב מורים)

3,441

5. איפה לומדים עריכת לשון? הינה רשימת כל המקומות

(רשומה שימושית מאוד, ולא פלא שהיא במקום החמישי. כן, השורש ש-מ-ש משמש פה רבות)

3,076

6. צוחקים על העברית – פתיחים מיוחדים לשיעורי לשון

(קהל המורים אינו מאכזב, אבל לא רק הוא – הסרטונים ברשומה הזו מצחיקים ומשעשעים ולכן מעניינים אנשים רבים שאינם מורים. הומור מעולם לא אכזב – ראו לעיל סעיף 3)

2,154

7. "קולולושה" פרק 14: כשסימבה פגש את דרדסית: שיחה עם שפרירה זכאי – מלכת הדיבוב בישראל

(מה שלא אכתוב לא יתאר במלואו את ההתרגשות שאחזה בי בפרק הזה. אבל בכל זאת כתבתי – ראו כאן במסגרת "אומנית המילים" [לחצו להגדלה].
אגב, חינוכית שיתפה בפסייבוק שלה את הריאיון שלי עם שפרירה. מובן שהתלהבתי)

1,902

8. ספרי ניקוד ודקדוק: רשימת הספרים המומלצים לכל עורך לשון ויועץ לשון

(הרשומות השימושיות מוכיחות את עצמן)

1,786

9. כל המילונים המקוונים בעברית – סקירה מקיפה וביקורת

(זו הייתה רשומה שאפתנית ושימושית שהקדשתי לה זמן רב – בפעם הראשונה סקירה מקיפה של כל המילונים המקוונים. מוזר שאיש לא עשה זאת לפניי)

1,758

10. צד"י או צדי"ק? קוּ"ף או קוֹ"ף? – אלה שמות האותיות בעברית

(רשומה שכל סקרן ימצא בה עניין, ובעיקר הורים לילדים קטנים, גננות ומורים ליסודי. הרשומה כוללת גם הקלטה קולית)

1,715

הבלוג

לא תמיד יש הלימה בין הרשומות הנצפות ביותר ובין הרשומות שאני נהניתי לכתוב או שהן חשובות בעיניי.

הרשומה תכירו את הכ"ף שאינכם מכירים הכתה גלים (יחסית, כמובן), והיו שתקפו אותי על ה"היתר" להשתמש בכ"ף הזו. אבל מה לעשות שהכ"ף הזו מעוגנת בכתובים, ולכן היא מכשירה את הצורה שלימדו כל עורך לשון למגר "הוא משמש כראש החברה".

רשומה מעניינת וחשובה, אבל כזו שלא צלחה, היא הרשומה יישומונים בשירות עולם הלשון. נשמע מבטיח, נכון? נשמע הכרחי ונחוץ, נכון? נשמע דבר שמפרגן גם למפתחי היישומונים ומפרסם אותם, נכון? אתם צודקים. ואולם שעה קלה אחרי פרסום הרשומה, הורדו חלק מהיישומונים, ובכך די עיקרו את תוכן הרשומה. על מה אני מדבר? היכנסו לרשומה ותגלו.

השנה היו כמה דברים בבחינת "בפעם הראשונה" (כמו שציינתי בסקירת המילונים), וביניהם:

בפעם הראשונה פורסם טור אורח באתר – טור מאת ד"ר נירה לוין תחת הכותרת זה המילון הטוב ביותר לתלמידי היסודי.

בפעם הראשונה מישהו (שזה אני) צילם סרטון וידאו המציג את הגיית התנועות והעיצורים לפי המסורות השונות – הגיית התנועות (סימני הניקוד) על פי השיטה הטברנית, הארץ ישראלית והבבלית, הספרדית, התימנית, האשכנזית-ליטאית והאשכנזית ממזרח אירופה. כמו כן הגיית העיצורים (האותיות) לפי ההגייה הפרוטושמית, ההגייה הספרדית, התימנית והאשכנזית.

בפעם הראשונה קובצו קבוצות הלשון המסתתרות בפייסבוק (כולל ריאיון עם המנהלים), נוסף על קבוצות פייסבוק למורים ללשון שציינתי לעיל.

מדורים חדשים

בשנה שחלפה נוספו שני מדורים חדשים:

  1. חדר מורים – מדור למורים. הינה כמה רשומות בולטות:

2. מדור מילונים – מדור שירכז מילונים מיוחדים שאין כמותם ברשת.
כרגע מתעדכן מילון ההגייה נכונה (ראו להלן) ובהמשך יעלה מילון כתיב, מילון עריכת לשון ומילון בידול בין מילים דומות.

קולולושה

השנה הייתה שנה מעולה לקולולושה – תקתקנו פרק חדש בכל חודש, כמו שעון. דווקא כעת, בגלל משבר הקורונה, יש הקפאה בפרקים. מקווה שנשוב לפעילות בקרוב.

ההסכת עלה שלב בשנה החולפת: ראיינו אותי לאתר פודקאסטים וגם קולולושה השתתף בתחרות ההסכת הטוב ביותר – אמנם הוא לא זכה אבל מרגש שהוא נכנס לרשימת ההסכתים שיש לדרג.

אם עליי לבחור כמה פרקים שהיו מיוחדים בחוויה הפרטית שלי, נוסף על השיחה עם שפרירה זכאי – מלכת הדיבוב בישראל (ראו לעיל), אלה הם:

פרק "חי": בחדשות לא מוציאים מילה בלעדיה / עם יועצת הלשון רות אלמגור-רמון – החי הראשון של קולולושה במסגרת "עברית על הבר", שגם הוא היה בפעם ראשונה. אני מקווה שפרק חי יהפוך למסורת – פעם בשנה. הצצה אל מאחורי הקלעים של הפרק המיוחד הזה – כאן.

פרק 18: הדברים המשעשעים והמביכים בתרגום הסימולטני לעברית / עם אלה בר אילן – אלה מצחיקה כל כך, מלאת חיים וחן, ופשוט לא רציתי שהפרק ייגמר. היו לה סיפורים מעולים שלצערי לא נכנסו לפרק בשל חוסר זמן (משך כל פרק – עד שעה).

בשנה החולפת הבנתי יותר שנכון לנצל יותר את האורח שטורח ומגיע במיוחד לריאיון,  ולא להקליט עימו פרק אחד אלא שניים (אם יש לו מה לומר בכמה נושאים, כמובן). וכך ראיינתי שני פרקים, בנושאים שונים, את ד"ר חנוך גמליאל (על רש"י הבלשן ועל שיטת השורשים בימי הביניים) ואת ד"ר קרן דובנוב (על מין דקדוקי בעצמים חסרי רוח חיים ועל השפעת הרוסית על העברית).

אגב, הפרק על השפעת האכדית על העברית, הגם שידעתי שכנושא הוא לא הכי מעניין כי רבים לא שמעו על השפה הזו, הוא פרק חשוב וקיבלתי דיווחים שהוא הפך להיט בקרב תלמידים שלומדים אכדית ועוד שפות עתיקות.

אגב 2, בשנה החולפת היו שני פרקים שעסקו בטכנולוגיה, אבל מזוויות שונות:

השפעת הטכנולוגיה על העברית / עם יובל פינטר ומדעי המחשב בשירות עולם הלשון / עם פרופ' יעקב שויקה, המוח מאחורי מילון רב מילים (התרגשתי לפגוש אותו. אין יום שאיני נעזר ברב מילים – פרי ידיו להתפאר).

תקשורת

בזכות האתר, ההסכת ועוד מיזמים שאני קשור אליהם (שבוע העברית בעיקר) הופעתי בתקשורת, ואפילו הוזכרתי ב"מהצד השני".

השנה גם פתחתי אינסטגרם. אתם מוזמנים לעקוב (לא תראו אותי בבגד ים אוכל אבטיח. הוא עוסק בענייני לשון בלבד).

רשימת התפוצה שלי

בכל שבוע אני שולח דיוור לרשימת התפוצה, ובו עדכונים על רשומות חדשות או על פרק חדש בקולולושה וכדומה. היום רשימת התפוצה עומדת על כ-650 איש. כמעט פי שניים מן השנה שעברה. אתם מוזמנים להצטרף.

תודות

קצת קיטש – תודה לכם על ההערות ועל שאתם גולשים פה ומאזינים להסכת. תודה לד"ר גבריאל בירנבאום שמלווה אותי שנים רבות, תודה ללאה כהן על העזרה רבת השנים, ולכל מי שהודיתי לו בפעם הקודמת.

 

..

רוצים לקבל עדכון על ההסכת הבא? רוצים לדעת מתי עולה הרשומה הבאה?
לחצו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של "לשוניאדה"

.