הינה הסיבה לדבר שמפריע להרבה אנשים במערכת סימני הניקוד בעברית ימינו.

@yiramne

למה צריך כל כך הרבה סימני ניקוד אם יש לנו רק חמש תנועות? #לומדים_עם_טיקטוק #לומדיםעםטיקטוק #לשון #עברית #שבועהעברית #יוםהעברית #סימניהניקוד #סימניניקוד #ניקוד #פתח #סגול #קמץ #צירה #שווא #חטף #חטפים #חטףסגול #חיריק #חולם #שורוק #קובוץ #קיבוץ #חטףפתח #חטףקצץ #הטברנים #נקדניטבריה #הניקודהטברני #הניקודהבבלי #הניקודהארץישראלי #הגייה #תנועות #הגייתהתנועות #קולולושה #הסכת #פודקאסט @ירעם נתניהו @ירעם נתניהו @ירעם נתניהו

♬ צליל מקורי – ירעם נתניהו

תמלול:

סוף-סוף תבינו למה יש ארבעה סימנים לתנועת אחת – למה בשביל e יש גם צירה, גם סגול, גם שווא נע וגם חטף סגול – ארבעה סימנים. למה לסבך ת'חיים?

הסיבה שיש בעברית כ"כ הרבה סימני ניקוד כשיש לנו רק 5 תנועות (a e I o u) היא סיבה היסטורית. לאלה שהמציאו את סימני הניקוד היו יותר מחמש תנועות, ובהגייה שלהם היה הבדל בין קמץ לפתח, וגם בין צירה, סגול, שווא נע וחטף סגול. לכן היו להם הרבה סימנים – סימן לכל תנועה שונה.

בעברית שלנו לקחנו את מערכת הסימנים המשוכללת שלהם אע"פ שלנו אין צורך בה כי יש לנו רק חמש תנועות. למה לקחנו אותה? מכל מיני סיבות היסטוריות שתוכלו לשמוע ב"קולולושה" – הסכת-פודקאסט שלי שעוסק בשפה העברית.

חפשו "קולולושה" בספוטיפיי או בכל יישומון של הסכתים (פודקאסטים), וגם תוכלו לשמוע איך אלה שהמציאו את סימני הניקוד שלנו הגו כל תנועה (כלומר מה היה אצלם ההבדל בין קמץ לפתח ובין צירה לסגול), תגלו מי מהאקדמיה ללשון הציע לבטל חלק מסימני הניקוד כדי שהסימנים יתאימו להגייה שלנו, וגם מה הסיכויים של ההצעה הזו להתקבל.