חמש סיבות מרכזיות למה כדאי ללמוד לשון ולהשקיע במקצוע הזה: השפה כתרבות, כסמל סטטוס, השפה כיתרון, השפה כחיבור למקורות, וגם הלימוד מקנה כלים מעשיים בעולם האמיתי.

@yiramne

#חיבור סרטון עם @כאן חדשות חמש סיבות למה חשוב ללמוד לשון ולהשקיע #לומדים_עם_טיקטוק #לומדיםעםטיקטוק #לשון #עברית #למהללמודלשון #למהצריךללמודלשון #שפה #סיבותללמודלשון #העבריתכתרבות

♬ צליל מקורי – ירעם נתניהו

תמלול:

קבלו 5 סיבות מרכזיות למה חשוב ללמוד לשון.

1.      השפה כתרבות

לא הכול נמדד ב"מה זה נותן לי". לשון היא גם כלי חברתי-תרבותי, ויש דברים שחשוב שבן תרבות יכיר – כמו ההיסטוריה של השפה שלו, המבנה שלה, הרבדים שלה ומכמניה. הידע על השפה הוא הַכָּרַת הדי-אן-איי שלה, והוא גם חלק מהכבוד שיש לרחוש לשפה.

2.      השפה כסמל סטטוס

כמו שאוכל אינו רק חומר אורגני שאנו אוכלים, אלא אנחנו רוצים אוכל טעים ומגוון, גם השפה אינה רק אמצעי תקשורת בלבד. רמת העברית שלנו היא סמל סטטוס, בדיוק כמו בגד יפה או מותג.

3.      השפה כיתרון

דובר שיש לו עברית עשירה ואוצר מילים נרחב, אדם שמכיר את לשונו ובקיא בה – הדבר מקרין על סובביו, ולא אחת יש לו "יתרון" מסוים. היתרון יכול לבוא לידי ביטוי בראיון עבודה, בדייט או בשיחת חולין עם משקיע אפשרי ב"סטארט-אפ" שלי.

4.      כלים מעשיים בעולם האמיתי

עולם הלשון מורכב מתחומים שונים, ויש בהם כלים ממשיים למשל הכרת עולם התחביר מסייעת בעולם הפיסוק והניסוח ומכאן להבנה וגם להבעה.

5.      השפה כחיבור למקורות

אם נראה בשפה רק אמצעי להתקשרות בינינו, בסוף לא נְתקשר עוד עם דורות עָברו, ונפסיד את אוצרות התרבות שלנו: התנ"ך, המשנה, ספרי ההגות מימי הביניים, יצירות ספרות ושירה ועוד אוצרות הכתובים בלשון "גבוהה" או מליצית. וכידוע: "עם שאין לו עבר – גם עתיד אין לו" (עיבוד של דברי יגאל אלון).

עוד סיבות והרחבות – תמצאו כאן.